Favoritem krajských voleb (uskuteční se na podzim) je paradoxně strana, která se dosud v krajské politice vůbec neangažuje. „Není to špatný výsledek, ale rád bych se dostal přes dvacet procent," říká lídr kandidátky ANO Miloslav Zeman. Je si vědom toho, že výsledky budou záviset i na celostátní politice. „Budeme chtít ukázat, že i krajské politice máme co nabídnout, byť je úkol kraje trochu nevděčný. Není v úrovni komunální politiky, která je lidem blíž, ani parlamentu, který vytváří zákony," říká Zeman.

Výsledek chce vylepšit i sociální demokracie. „Jsme nejlepší kraj v zemi, jediný nezadlužený a neměli jsme žádnou aféru," vyjmenovává místopředseda krajské ČSSD Zdeněk Honz klady současné vlády koalice ČSSD a KSČM. Věří, že body může straně nahnat i lídr kandidátky Josef Bernard.

„Výsledky krajských voleb může ovlivnit i to, že tentokrát bude zřejmě kandidovat více volebních stran. Ale věřím, že pan Bernard má kraji co nabídnout a navíc je kultivovaný a schopný," dodal na adresu bývalého generálního ředitele Škody Transportation Zdeněk Honz.

Před čtyřmi lety zvítězila ve volbách ODS s 26,5 procenty. Druzí byli sociální demokraté (24,5 %), třetí komunisté (20,9 %) a čtvrtou stranou v zastupitelstvu je TOP 09 (5,5 %). Vítězní občanští demokraté nakonec skončili v opozici poté, co ČSSD a KSČM uzavřely koalici.

Průzkumu, který se konal v první polovině ledna, se zúčastnilo 546 voličů. Podobný průzkum zpracovala agentura také v srpnu a listopadu loňského roku, čísla se od těch současných příliš nelišila.

Výrazněji si polepšili pouze komunisté (ze srpnových 15,4 na 16,8 %). „Jsem rád, že jsme na tom lépe, ale průzkumy nelze přeceňovat, jsou zrádné a ve volbách je ještě hodně neznámých," prohlásil včera lídr komunistů a krajský radní Václav Štekl. Naopak ODS spadla z 9,9 na současných 9,3 procent. „V tomto čísle se odráží situace v celostátní ODS. Ale je to jen průzkum, navíc ještě nezačala předvolební kampaň. Na konci března představíme kandidátku a volební program," upozorňuje krajský šéf ODS a lídr kandidátky Martin Baxa.

Termín krajských voleb vyhlašuje prezident, Miloš Zeman řekl, že to bude v říjnu.

Výsledky volebního průzkumu agentury SANEP (leden 2016)