On a další odborníci na archeologii a historii přijeli včera do Západočeského muzea v Plzni, aby se setkali se šesti stovkami dětí. Velkým archeologickým workshopem tak vyvrcholil společný česko-bavorský projekt nazvaný Archeocentrum Čechy-Bavorsko, který byl spuštěn v roce 2017.

„V rámci tohoto projektu se uskutečnila řada work-shopů a přednášek jak na území Německa v Historickém parku Bärnau, tak na naší straně v Muzeu Českého lesa v Tachově nebo u nás v Západočeském muzeu a na Západočeské univerzitě v Plzni,“ uvádí mluvčí Západočeského muzea Romana Němečková a připomíná, že kromě zmíněných institucí se na projektu podílela také Karlova univerzita.

V muzeu se včera děti zúčastnily krátké přednášky a dále je pak čekala řada stanovišť, kde se mohly třeba podívat na kostry a pravěké nástroje nebo si vyzkoušet něco z dovedností lidí v pravěku či středověku. Přístupné pro ně byly i stálé expozice muzea věnované archeologii a historii.

„To je baseballová pálka?“ smáli se kluci u stanoviště s nástroji. Pak si ale nechali od studenta archeologie Tomáše Beka vysvětlit, o jaký nástroj jde a v jakém období ho naši předci používali, a dokonce obdivovali, jak jsou některé nástroje pěkně opracované.

„Jestlipak víte, co je tohle?“ ukazovala na jiném stanovišti Ida Pětioká z Historického parku Bärnau podlouhlý předmět s provázky. Děti jen rozpačitě krčily rameny. „Jsou to středověké brusle a jsou udělané z prasečí holeně. Naši předci se na nich pohybovali po zamrzlých řekách,“ vysvětlila.

„My tady děláme z modelíny Věstonickou venuši podle fotografie,“ zvedly hla-vy od stolu Gabriela Straková a Nelly Tůmová z 5. B 18. základní školy v Plzni-Bolevci. „Jo, je to tady docela zajímavé a baví nás to,“ usmály se.

Archeologický den včera v muzeu ukončila módní přehlídka, na níž byly k vidění modely z pravěku či středověku, a prezentace Česko-bavorského archeologického atlasu.

Jedny z prvních letošních adventních prohlídek si nenechala ujít nejen řada Plzeňanů, ale i například dvě Ukrajinky žijící v Praze, které do té doby o kouzelné vánoční atmosféře v Plzni jen slýchaly.
Adventní prohlídky Plzně odstartovaly