Předchozí
1 z 12
Další

Do kuriózní situace se dostávají i ti, kteří bydlí chtějí navštívit oblíbenou lokalitu na procházky Svatošské skály u Karlových Varů. Tu totiž katastrálně rozděluje řeka Ohře. Zatímco levá část břehu včetně tašovického lesa patří obcím Hory, ta na druhé straně je majetkem Lokte. Hlavní komunikace vedoucí do Svatošských skal ale náleží Karlovým Varům. Biti na tom jsou místní provozovatelé výletních restaurací a bufetů, které živí nejen cyklisté ale v této době především pěší příchozí. Ti ale přicházejí většinou právě od Karlových Varů. Karlovaráci se k nim ale nyní kvůli omezením už nedostanou.

Svatošské skály v době před vládním omezením.Svatošské skály v době před vládním omezením.Zdroj: Deník / Jana Kopecká

Dalším kuriózním místem na Karlovarsku je osada Cihelny, která leží u hlavního tahu na Plzeň a nachází se tady golfové hřiště. Cihelny sice patří do katastru města Karlovy Vary, ale vůbec s nim i nesousedí, od krajského města je v nejužším místě dělí asi 400 metrů. Toto pásmo, které leží mezi Cihelnami a Karlovými Vary, je totiž ve vlastnictví města Loket. Přesto místní mohou na procházku i do Karlových Varů, do těch ale musí přejet autem, aby neporušili vládní nařízení. Pod Karlovy Vary spadá řada osad, Cihelny jsou ale jediné, které s nimi přímo nesousedí.

Golfové hřiště v Cihelnách.Golfové hřiště v Cihelnách.Zdroj: Archiv/Deník

Pňovanský most - jedna z největších turistických atrakcí regionu, nedávno zrekonstruovaný most na lokálce z Pňovan do Bezdružic, který vede nad Hracholuskou přehradou, vlastně rozděluje dva okresy - jižní strana je v okrese Plzeň-sever a v katastru obce Pňovany, severní strana v okrese Tachov, v katastru obce Erpužice. Most je hojně navštěvovaný, vede po něm lávka pro pěší, ale teď by jej tedy správně neměl nikdo přecházet, mohou na něj vstoupit pouze Pňovanští a Erpužičtí, ale nesmějí jet celý přejít.

Pňovanský most na přelomu února a března.Pňovanský most na přelomu února a března.Zdroj: Deník / Jiří Kohout

Skulinu ve vládním nařízení našel provozovatel kavárny u rozhledny Krkavec Ota Zach. Nahrál mu totiž ministr vnitra Jan Hamáček, který v neděli udělil výjimku pro plzeňský hypermarket Globus, jenž se stejně jako část krkaveckého areálu nachází v katastru Chotíkova. Zach teď tvrdí, že se u něj mohou občerstvit i Plzeňané, protože podle výjimky se lidé z Plzně kvůli nákupu a službám mohou do katastru Chotíkova vydat. Areál pod rozhlednou z velké části spadá pod katastrální území obce Ledce, 180 metrů čtverečních pak pod Chotíkov. Tam Zach postaví stánek, kde si lidé budou moci koupit kávu nebo jiné občerstvení. „Já se budu pohybovat po katastrálním území Chotíkova a budu vybízet Plzeňáky, aby nechodili na území Ledců,“ popsal provozovatel kavárny Ota Zach.

KrkavecKrkavecZdroj: Deník / Zdeněk VAIZ

 

Obyvatelé Klabavy se vzdálit od svých domovů příliš nemohou. Katastrálně nepatří obec k těm největším, takže třeba les nad vesnicí už je na území sousedních Litohlav. Mimochodem ani z obří vodní plochy (zatopená rozloha zhruba 128 hektarů) toho Klabavě moc nepatří. "Asi tak jedna třetina šikmo k hrázi," upřesňuje starosta Pavel Kočárek.

Vodní dílo KlabavaVodní dílo KlabavaZdroj: Deník / Václav Havránek

Obyvatelé Rokycan musí oželet návštěvu některých kopců na dohled od okresního města. Pokud nechtějí překročit svůj katastr, nemohou vylézt na oblíbenou rozhlednu Kotel (patří do území Kamenného Újezdu), na vrchol Maršálu (patří Lhůtě) či na Žďár (je Svojkovic).

KotelKotelZdroj: Deník / VLP Externista

Konstantinovy Lázně a in-line dráha - z Lázní vede několika směry asfaltová komunikace určená pro in-line bruslaře, pěší, běžce a podobné pohybové aktivity, dráha ovšem neleží celá v katastru obce, ale její části také v katastru obce Kokašice a města Bezdružice. Aby lidé, kteří na ní vstoupí, neporušovali současné nařízení, musely by se na několika místech vybudovat zátarasy.

Ilustrační fotoIlustrační fotoZdroj: DENÍK/Michal Fanta

Křížový vrch - oblíbené místo procházek obyvatel Stříbra, Křížový vrch (zvaný také Ronšperk) s kapličkami křížové cesty, přístupová cesta je ze Stříbra po žlutě značené turistické trase, ovšem celý vrch leží v katastru obce Vranov - obyvatelé Stříbra by tedy správně vůbec neměli na tento vrch a ke křížové cestě chodit.

Křížová cesta na Ronšperk.Křížová cesta na Ronšperk.Zdroj: Martina Sihelská

Na Komorní hůrku opatrně: Komorní hůrka leží na hranici katastrálního území Cheb a Františkových Lázní. Pokud se na ní turisté v období následujících týdnů vydají, měli by si pro jistotu vzít mapu. Stačí totiž pár chybných kroků.

Během sobotního odpoledne se mohli lidé výjimečně podívat do útrob nové štoly pod vyhaslou Komorní hůrkou.Komorní hůrka.Zdroj: Deník / Jan Buriánek

Na Kladské rašeliny opatrně. Ti, kteří chtějí vyrazit v krásném počasí na Kladské rašeliny, by si měli dát obzvlášť pozor. Soubor pěti rašelinišť leží v několika katastrech. Mariánskolázeňští mohou pouze k rašeliništi Husí les a Tajga. Kynžvartší mohou vyrazit  k Lysině a Pateráků. A k Malému rašeliništi mohou pouze lidé, kteří bydlí v Pramenech.

Do sněhové přikrývky se zahalila národní přírodní rezervace Kladská, tvořená několika rašeliništi. Kladské rašeliny je národní přírodní rezervace v chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.Do sněhové přikrývky se zahalila národní přírodní rezervace Kladská, tvořená několika rašeliništi. Kladské rašeliny je národní přírodní rezervace v chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.Zdroj: Zdeněk Čermák

Jedno z největších ´polí působení´ mají Chebané. Ti mohou ke svým procházkám využít plochu více jak 96 kilometrů čtverečních. Mají tak na tři týdny vystaráno a nemusí se bát, že chodí stále dokola.

Kostel svatého Mikuláše a Alžběty v Chebu.Kostel svatého Mikuláše a Alžběty v Chebu.Zdroj: Anna Dlesková