Od roku 1990 se Plzeň v rámci Slavností svobody každoročně v květnu vrací do roku 1945. Také letos přijely tisícovky lidí z celého Česka i zahraničí, aby společně s válečnými veterány a jejich rodinnými příslušníky i obyvateli města oslavily osvobození americkou armádou.

„Vojenství je mým koníčkem, na oslavy jezdím každý rok až z belgického Gentu,“ řekl Deníku Tom Maartene.

PROJELO 260 VOZIDEL

Program vyvrcholil tradičním konvojem historických i současných vojenských vozidel, kterých na Klatovskou třídu vyjelo 260. V čele jeli veteráni. Jelikož těchto hrdinů vzhledem k vysokému věku ubývá, bývá tento moment tím nejemotivnějším. „Takové hrdiny musíme uctívat a vyprávět o nich dalším generacím. Těmto mužům patří můj obdiv a setkání s nimi mě dojímá, i proto, že mi je osmdesát let,“ sdělil Václav Šobr z Plzně.

Fotogalerie z besedy s veterány:

Na konvoj lemovaný 17 tisícovkami diváků se těšily jako vždy hlavně děti, pro které je to ojedinělá podívaná. Nadšené Už jedou! Už jedou! se ozývalo ze všech stran. „Nejvíc chci vidět stíhačky a tank,“ těšil se desetiletý Honzík Burda z Plzně s vlaječkou v ruce.

DOBOVÉ KEMPY

Dalším lákadlem byly dobové kempy. V Proluce v Křižíkových sadech byl k vidění tábor americké 2. pěší divize, který ukazoval život amerických vojáků a civilistů v roce 1945. „Během oslav děláme pouze přehlídku zbraní, ale jinak jezdíme s klubem na akce, kde i střílíme slepými náboji,“ prozradil nadšenec do zbraní Miroslav Princl.

Fotogalerie z dobových vojenských kempů:

Sobotní program slavností narušilo nepříznivé počasí. Kvůli silnému dešti musela být přerušená soutěž parašutistů, která se konala v Borském parku. Přesunout se musela také módní přehlídka dobového oblečení.

Letos bylo už poosmé udě-leno stipendium generála George S. Pattona. Získala ho studentka medicíny a dobrovolná hasička Adéla Machová z Terešova na Rokycansku, která chce v budouc-nu pracovat s lidmi nemocnými rakovinou.

Program oslav v pondělí v 16 hodin uzavře hlavní vzpomínkový akt u památníku Díky, Ameriko.

Slavnosti svobody v Plzni - Convoy of liberty 2019
OBRAZEM: Plzní projel Convoy of Liberty
Beseda s válečnými veterány v sále Měšťanské besedy
Váleční veteráni dojali posluchače svými příběhy i svou skromností
Tábor 16. obrněné divize US Army a Čs. samostatné obrněné brigády, RAF a WAAF
V kuchyních mezi tanky voní jídlo. Slavnosti začaly