Jeden z nejoblíbenějších plzeňských turistických cílů, plzeňská zoo, je nyní vybavena moderními technologiemi 21. století. Návštěvníci tak mají přístup k důležitým a zajímavým informacím. Radní města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání Vlastimil Gola upřesnil, že nově jsou v zahradě instalovány dva interaktivní kiosky. Jeden je na nádvoří za hlavním vchodem, druhý u vstupu od sídliště Vinice.

„Projekt dále zahrnuje dvě informační tabule, které jsou umístěny na zdech u těchto vstupů, aplikační platformu na počítání návštěvníků, environmentální stanici a nově byl v zoo také vybudován varovný informační systém, který umožňuje okamžitě informovat návštěvníky zahrady prostřednictvím amplionů, jež jsou umístěny po celém areálu tak, aby byla ozvučena oblast celé zoologické a botanické zahrady,“ uvedl radní Vlastimil Gola. Vysvětlil, že interaktivní kiosky poskytnou návštěvníkům řadu praktických informací i zajímavostí, které si návštěvníci mohou sami vyhledat. Na informačních tabulích pak jsou zveřejněny mimo jiné informace o počtu lidí uvnitř zahrady. Počet návštěvníků je neustále aktualizován díky čidlům u východů. Nástěnné informační tabule dále ukazují aktuální ceník či odpočítávání toho, kolik času zbývá do zavření areálu. „Budou na nich zobrazena také data z nové environmentální stanice. Toto zařízení je sestaveno z 10 nezávislých senzorů, které měří kvalitu vzduchu, teplotu, vlhkost, tlak, světlo i prachové částice,“ vyjmenoval Vlastimil Gola.

Ředitel Zoologické a botanické zahrady města Plzně Jiří Trávníček vysvětlil, že v interaktivních stáncích si budou moci návštěvníci například vyhledat mapu zahrady, informace o jednotlivých expozicích i o zvířatech včetně aktuálních novinek týkajících se například nových přírůstků. „Najdou v nich třeba také informace o účasti naší zoo v různých záchranných projektech,“ uvedl Jiří Trávníček a dodal: „A varovný informační systém slouží k včasnému varování při různých ohroženích, při úniku zvířete, pro řízenou evakuaci areálu zoo včetně přilehlých parkovacích míst a bude využíván i případech, kdy budeme hledat ztracené dítě. Hlasitost varovného rozhlasu je uzpůsobena individuálním nárokům zvířat v dotčeném prostoru.“

Realizaci projektu měl na starosti Odbor sportu, Smart Cities a podpory podnikání Magistrátu města Plzně. „Interaktivní kiosky i informativní tabule se automaticky zapojí s návštěvní dobou zahrady,“ podotkl vedoucí tohoto odboru Přemysl Švarc a upozornil, že realizace rozšíření informačního systému v plzeňské zoo stála 1,5 milionu korun. „Tuto turisticky atraktivní lokalitu přeměňujeme a doplňujeme tak, aby byla pro návštěvníky přívětivá a odpovídala jejich současným požadavkům, například loni jsme parkoviště u zoo vybavili dobíjecí stanicí pro elektromobily, která je hojně využívaná,“ doplnil Přemysl Švarc.