Navzdory výzvám k omezení soukromých ohňostrojů a odpalování pyrotechniky v ulicích města se však ozývaly detonace po celé Plzni už v průběhu silvestrovského podvečera. Oslavy příchodu nového roku pak vyvrcholily oficiálním tichým ohňostrojem. Na náměstí Republiky jej sledovalo téměř deset tisíc lidí a trval sedm a půl minuty.

„Používání soukromé pyrotechniky se projevilo v jednotlivých částech města už ve večerních hodinách. Výrazný vrchol s vysokými hodnotami znečištění jsme zaznamenali už mezi osmnáctou a devatenáctou hodinou na Lochotíně. To pak rozfoukal jihozápadní vítr. Jak po dvacáté hodině ustával, znečištění pomalu narůstalo i v dalších částech města. Nejhorší situace nastala pochopitelně v nejbližších dvou hodinách po půlnoci především v centru města. Vlivem bezvětří byly rozptylové podmínky horší a v ovzduší se držely dlouho škodlivé látky. Zlepšilo se to až po druhé hodině ranní,“ komentuje situaci Marek Hladík z Českého hydrometeorologického ústavu v Plzni.

Zdroj: Deník/Pavel Bouda

Podle něj k vysokému zamoření ovzduší přispěl i tichý ohňostroj, který není sice tak hlučný, ale i ten obsahuje velkou míru škodlivin. Rozhodující vliv na vysokou koncentraci nebezpečných látek a jejich toxické účinky v ovzduší ale přisuzuje spíše odpalování soukromé pyrotechniky.

„Její kvalita je špatná, mnohdy i bez certifikace a s vysokým obsahem nepovolených látek. Navíc se odpaluje často nízko u země a škodliviny se tak hůře rozptýlí. Množství odpalované zábavní pyrotechniky v centru Plzně tak výrazně přispělo k jejich mimořádně silné koncentraci v prvních hodinách nového roku,“ vysvětluje Hladík.

Zdroj: ČHMÚ

Jeho slova potvrzuje i vědkyně Táňa Závodná z Ústavu experimentální medicíny v Praze.

„Ohňostroj je jedna velká toxická sprcha. A ty amatérské představují nesrovnatelně vyšší riziko než ohňostroje profesionální. Zatímco běžná pyrotechnika vybuchuje ve výši 20 až 40 metrů nad zemí, u profesionálních raket jde spíše o sto metrů, kde se škodliviny mohou mnohem efektivněji a rychleji rozptýlit v atmosféře,“ říká vědkyně.

Pro lidské zdraví jsou obzvlášť nebezpečné složky jedovatých těžkých kovů a sloučenin síry. Ty vznikají spalovacím procesem při výbuchu pyrotechniky. Jejím hořením a explozemi se uvolňuje hustý oblak kouře s vysokou koncentrací pevných prachových částic. Ty navíc nikam z ovzduší nezmizí, ukládají se do půdy nebo kontaminují vodní plochy.