Po nedávno zavedené lince spěšných vlaků Plzeň – Karlovy Vary jezdí čtyři zcela nové bezbariérové a klimatizované jednotky RegioPanter v barvách kraje.

„Kromě toho, že jsou tyto vlaky velmi komfortní, mají také nejmodernější evropský vlakový zabezpečovací systém ETCS. To je pro mě velice důležité i z důvodu, že v našem kraji došlo v srpnu k havárii vlaků. Chtěla bych tímto občanům Plzeňského kraje ukázat, že prioritou je pro nás bezpečnost,“ řekla hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová.

Čtyři nové vlaky, které nabízejí celkem 140 míst k sezení, obslouží přibližně ve dvouhodinových intervalech zrychlenou linku z Plzně do Mariánských Lázní, Chebu a Karlových Varů. Nové vlakové jednotky cestujícím slibují komfortní interiér, možnost pohodlné přepravy osob na invalidním vozíku i prostor pro kočárky a jízdní kola.

„Představujeme zde vlaky nové generace, je to historický okamžik. Vlaky, které byly zhruba měsíc a půl v takzvaném zkušebním provozu, jsou bezbariérové – nízkopodlažní a plně klimatizované. Mají elektrické zásuvky a USB porty pro dobíjení mobilů nebo notebooků. Nedílnou součástí je samozřejmě přístup na Wi-Fi připojení k internetu,“ zhodnotil Pavel Čížek, náměstek hejtmanky pro dopravu.

Očkovací centrum v Plzni. Ilustrační foto.
Očkovací centrum končí. Podalo přes 90 tisíc dávek

Na cestování novými vlaky ocení podle Čížka lidé hlavně mnohem tišší a klidnější jízdu. „Vlaky mají opravdu daleko menší otřesy, jde prostě o naprosto pohodlné a tiché cestování. Na trati Plzeň-Vary budou jezdit 30 let,“ uvedl dále Čížek.

Cena jednoho vlaku se pohybuje kolem 100 milionů korun. „Přispěla nám Evropská unie, dotace činila 85 %,“ řekl náměstek hejtmanky pro regionální rozvoj Josef Bernard.

Nové vlaky nahradily staré soupravy Regioshark. Jedná se o společný projekt Karlovarského a Plzeňského kraje, dopravcem jsou České dráhy.

Plzeňský kraj již v minulosti pořídil devět nových elektrických jednotek RegioPanter předchozí generace na linku Horažďovice předměstí – Plzeň – Pňovany. V prosinci má být nasazeno dalších 11 RegioPanterů na linku Klatovy – Plzeň – Beroun. Kraj se tak stane oblastí s nejmodernějšími elektrickými vozidly v Česku.