Ježíš, to je opravdové zranění,“ znělo v sobotu po poledni ve skupince lidí okolo blonďatého muže v brnění se zakrváceným nosem. „To je dobrý. Zlomený to není, jen natržená kůže, štrejchnul jsem o štít,“ komentoval to mladík s klidem. A tak vlastně skončila bitva, která se udála u Nekmíře na severním Plzeňsku. Nadšenci, kteří se zajímají o historické bitvy, tam připomněli, že právě letos uplynulo šest set let od doby, kdy Jan Žižka z Trocnova poprvé použil slavnou vozovou hradbu.

Starosta Nekmíře Josef Urbánek při pietním aktu u pomníku, jenž tuto událost připomíná, uvedl, že Jan Žižka se tehdy střetl s katolickými vojsky. „Při této potyčce padl v řadách katolické strany i majitel zdejší tvrze Hynek z Nekmíře,“ podotkl starosta.

„Žižka vyrazil pobořit tvrze a hrady katolické šlechty včetně tvrze v Nekmíři a někde u této vsi, třeba právě na tady na té louce, protože právě v místě, kde bitvu pořádáme, se říká Na Smrtelnici, se střetl s katolickou kohortou vedenou Bohuslavem ze Švamberka,“ uvedl Petr Schleiss ze spolku Plzeňský landfrýd, který rekonstrukci bitvy organizoval. Připomněl, že Žižka podle historických pramenů s pouhými třemi stovkami bojovníků porazil dvoutisícové katolické vojsko.

Spolek rekonstrukci bitvy organizoval letos potřetí. „A protože máme to výročí, přijeli si sem tentokrát zabojovat naši kamarádi z celé republiky. Máme tu dvanáct koní a na sedm desítek bojovníků,“ podotkl Petr Schleiss, který při bitvě vystupoval jako Jan Žižka. „To brnění není tak těžké, jak by si mohl někdo představovat. Je to soudobá replika historického brnění a není úplná. Žižka byl profesionální voják, takže určitě měl odění daleko těžší než já. Ale my hrajeme jen divadlo, Žižka byl jiná parta,“ usmál se.

„Bylo to naprosto úžasný. Jsme z Plzně a s dcerou jezdíme na všechny podobné akce v dosahu sto kilometrů. Některé kobylky jsou totiž ustájené u nás ve stájí, tak je doprovázíme, kam to jde,“ uvedla Olina Sejdemanová. „Hodně mě baví se na bitvy dívat, hlavně na koně,“ dodala její dcera Kristýna.

Spolek Plzeňský landfrýd organizuje také například rekonstrukci slavné husitské bitvy u Sudoměře a další podobné akce.