Městští radní ve čtvrtek rozhodli o tom, že parcely o rozloze více než pět tisíc čtverečních metrů s řadou staveb prodají ´z ruky´ současnému nájemci areálu, firmě Extra Multi Colore. Ta je přitom získala do pronájmu před více než rokem od třetího městského obvodu za podivných okolností a pochybnosti vzbuzuje i dnes. Na její úřední adrese v ulici Kardinála Berana 8 ji totiž nikdo nezná a společnost na sebe žádný jiný kontakt neuvádí. Jako předsedkyně představenstva společnosti Extra Multi Colore figuruje v obchodním rejstříku Marcela Giliánová, která na internetu prezentuje jako modelka Marcy hlavně svoje tělesné míry.

Podle důvodové zprávy radní souhlasí s přímým prodejem areálu za cenu podle znaleckého posudku (17,2 milionu korun) s tím, že současný nájemce jej přestaví na ´kultivované, estetické a moderní centrum služeb pro širokou veřejnost´. O tom, jak by mělo vypadat, ale nemají radní tušení. „Transakci jsme schválili na doporučení třetího městského obvodu. Žádný nákres budoucí podoby areálu však nepředložili,“ konstatoval radní města pro nakládání s městským majetkem Vladimír Tichý (ODS).

Pro prodej nezvedl včera ruku ekonomický náměstek primátora Vladimír Duchek (Pravá volba). „Očekávám k tomu debatu v zastupitelstvu, které bude mít poslední slovo. Podle mě by se město nemělo takto pozemků v centru, které považuji za strategické, zbavovat,“ podotkl Duchek.

Přímý prodej naopak podpořil radní města i třetího obvodu Karel Paleček (ODS). „Současný nájemce, který o prodej požádal, platí za areál nájem 130 tisíc korun měsíčně a podle smlouvy s obvodem se do něj zavázal investovat v průběhu pěti let 15 milionů korun. Je pochopitelné, že je chce vložit do vlastního a ne cizího majetku,“ argumentuje Paleček.

Areál mělo v minulosti léta pronajatý obchodní centrum Poděbradka Jana Kotnauera, z třetího obvodu ale dostala společnost na jaře 2007 výpověď. Ve výběrovém řízení pak vyhrála firma Extra Multi Colore, která vznikla podle obchodního rejstříku pouhý týden před tím. Společnost zastupuje právník Michal Zsemler, který pracoval i pro firmu Calen Group, jejímž spoluvlastníkem byl v minulosti místostarosta trojky Stanislav Kopáček (ODS). Ten však jakékoliv svoje napojení na Extra Mluti Colore popírá a trvá na tom, že prodej areálu je pro město výhodný. „Prodejní cena je podle najatého znalce v čase a místě obvyklá, tedy tržní. Nájemce a budoucí vlastník už do areálu investoval čtyři miliony korun a slíbil jeho další rozvoj,“ dodal Kopáček.