Podchody u plzeňského vlakového nádraží, které jsou v současnosti pro veřejnost zavřené, se znovu otevřou. Na částečném zprovoznění se dohodli plzeňští radní.

Otevřít by se měly za několik týdnů oba vstupy z Americké ulice, tedy od bývalého Prioru a z druhé strany Americké, a vstup z podjezdů od Mikulášské ulice. Uzavřený zůstane vchod ze Šumavské ulice a podchod v Sirkové u tramvajové zastávky.
„Děje se tak z důvodu, že vchod ze Šumavské ulice nebyl dlouho příliš využíván a tramvajové zastávky jsou dnes plně obslouženy prostřednictvím přechodu pro chodce ve všech hlavních směrech, takže tamní křižovatka je pro chodce průchozí,“ sdělil náměstek pro dopravu a životní prostředí Michal Vozobule (TOP 09). Jak dodal, v podchodu bude jen koridor pro pěší. „Nebudou zde žádné obchody, sloužit bude jen pro průchod. Zbytek bude hermeticky oddělen, čímž ušetříme i nějaké provozní prostředky,“ doplnil Vozobule s tím, že náklady jsou v řádech statisíců korun.

Provozní doba podchodů už nebude nonstop, jako tomu bylo v minulosti – na noc se vchody zavřou. Podle mluvčí plzeňské městské policie Jany Pužmanové budou strážníci chodit do podchodů na pravidelné obchůzky. To potvrdila i policejní mluvčí Iveta Kořínková. „Hlídky Policie ČR budou v tomto místě mírně navýšené,“ popsala.

„Z nádraží jezdím pravidelně na chatu. Jsem ráda, že se po takové době podchody otevřou a chodcům, co spěchají, se zkrátí cesta,“ říká Plzeňanka Hana Kolářová.