Plzeňanům se už podchod definitivně uzavřel a nemohou jím procházet. „Máme podchod pronajatý od 1. května do konce roku 2018,“ potvrdil mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha.

Metrostav staví dva železniční mosty a další věci na hlavním vlakovém nádraží. Předpokládá se, že stavba skončí příští rok v létě a v souvislosti s tím firma vrátí podchod městu. „Jeho vizáž neutrpí a bude vrácen ve stejné podobě, v jaké je dnes,“ dodal Kostiha.

Co ale s podchodem dál?
Náměstkyně ředitele Správy veřejného statku Lucie Jůzová řekla, že nejspíš neskončí. „Až se opraví mosty Mikulášská, dál s ním počítáme,“ uvedla Jůzová s tím, že jde o důležitou spojku vlakovým nádražím a plánovaným autobusovým terminálem v Šumavské ul. a Americkou třídou.

Jenže co s ním? V posledních letech podchod skomíral a krámky z něj postupně ubývaly. Posledním byl obchod E-cigarety, který odolával donedávna, ale i ten je už pryč. Na začátku 90. let, kdy podchod vznikl, jich tu byly desítky a fungovaly. Když ale vznikl nový podchod mezi vlakovým nádražím a zebry pro chodce přes Sirkovou ul., přestalo tudy chodit až 90% lidí.

Náměstek primátora Petr Náhlík (KDU-ČSL) řekl, že až bude stát autobusový terminál v Šumavské ul., půjde o lukrativní místo. „V této chvíli by si podchod nikdo jiný než stavbaři nepronajal,“ připustil Náhlík. Příležitost například pro kavárnu s prodlouženou otevírací dobou tu vidí v době, kdy se v blízkosti budou mísit cestující z autobusů a vlaků.