Do začátku hlavní turistické sezony zbývá ještě několik měsíců, ale Starý Plzenec návštěvníky vyhlíží už teď. Obzvlášť pod zříceninou hradu Radyně je na ně připraven, protože tam po letech opět ožila restaurace. Vaří se v ní denně už třetí měsíc.

Aby Restaurace pod Radyní začala fungovat, muselo ji město koupit. „Objekt byl od revoluce v soukromém vlastnictví. První vlastník ho provozoval jen chvíli, pak se vystřídalo několik dalších a potom byl téměř dvacet let zavřený,“ přiblížila starostka Vlasta Doláková.

Poslední vlastník začal bývalou restauraci rekonstruovat, ale zhruba v polovině s tím skončil. „Město ji od něj odkoupilo a rekonstrukci dokončilo, potom jsme začali hledat nájemce a podařilo se ho najít. Od 1. prosince restaurace funguje,“ pokračovala starostka.

Wilsonův most na Americké třídě v Plzni.
Letní dopravní hrozba: špunt na Americké

Restaurace pod Radyní má svůj facebook, kde láká na polední menu i na speciální akce, jakou bude například tento pátek ochutnávka rumů. Město by chtělo v létě na Radyni udělat velkou degustaci vín nebo jinou gastronomickou akci.

Koupě domu vyšla staroplzenecký rozpočet na 4,5 milionu, rekonstrukce na dalších 2,5 milionu korun. „Myslím si, že restaurace je zatím hojně navštěvovaná, a to turistická sezona ještě nezačala. Dá se říct, že pod Radyní jsme teď na návštěvníky dobře připraveni. Už předloni jsme otevřeli Centrum služeb pro turisty, které vzniklo v bývalé hájovně. Kromě infocentra a možnosti schovat se před špatným počasím funguje také jako malý cykloservis, jsou v něm toalety. Myslím, že na zříceninu je to určitě dobré,“ usmívá se starostka.

Ilustrační foto.
Bývalý lékař rdousil manželku, krajský soud mu vyměřil čtyři roky