To je pravděpodobná možnost, kvůli níž už radnice vyhlásila mimořádná bezpečnostní opatření – zrušila například všechny sobotní objednané svatby na radnici, Plzeňanům doporučuje vyhnout se rizikovým místům v centru města a odstavit odsud svoje zaparkovaná auta. Počítá i s pravděpodobným omezením veřejné dopravy na Klatovské třídě.

„Navýšíme dispečink a připravíme zálohy autobusů, pokud bude zastavena tramvajová doprava,“ potvrdil generální ředitel dopravních podniků Michal Kraus. Akci bude řídit policie a radnice jí vyjde ve všech požadavcích vstříc.

„Pro sešikování policistů například vyblokujeme některá veřejná místa,“ řekl radní pro bezpečnost Karel Paleček (ODS). V pohotovosti mají být všechny policejní složky včetně policistů na koních, ve službě bude celá městská policie. „Riziko střetů je značné,“ varuje Paleček.

Extremisté se mají podle pokynů organizátorů pochodu zveřejněných na internetu sejít ve 14 hodin na náměstí Emila Škody, odtud se vydají Husovou ulicí a kolem Velké synagogy Prešovskou ulicí na náměstí Republiky. „Vítány jsou černé vlajky, ostatní nechte doma, použijete je jindy,“ doporučují organizátoři. Účastníkům radí vyvarovat se „symbolů, které by mohly vést k perzekuci“, nekomunikovat s novináři a případné střety s policií fotit či natáčet na kamery.

Rovněž případná zranění způsobená „nepřiměřeným zásahem“ si mají účastníci podle rad organizátorů nechat ošetřit a požadovat kopii protokolu o zranění kvůli případné žalobě.

Nejrizikovější úsek pochodu extremistů bude zřejmě u Velké synagogy, kde si naplánovali představitelé židovské obce pietní shromáždění. Židovská obec je totiž stejně jako veřejnost přesvědčena, že pochod radikálů má antisemitský podtext, a chce ho překazit. Ke vzpomínkové modlitbě se chtějí připojit i plzeňští katolíci. Den před pochodem pravicových radikálů se sejdou v katedrále sv. Bartoloměje a připomenou si společně s biskupem Františkem Radkovským výročí prvního transportu plzeňských Židů do Terezína v roce 1942. V den pochodu hodlají podpořit i pietní shromáždění před synagogou.

Radnici ani třetímu městskému obvodu se pochod extremistů nelíbí, tvrdí ale, že jej nemohou zakázat. „Oficiálně jde o protest proti omezování svobody shromažďování a svobody slova,“ míní starosta trojky Jiří Strobach. Zásadní schůzka zástupců policie, města, obvodu a dalších složek kvůli bezpečnosti ve městě je naplánována na zítřek.