Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do Plzně přijelo pouhých deset skinheadů

PLZEŇ - Pochod pravicových extrémistů Plzní ohlášený na dnešek (19. ledna) sice plzeňský primátor Pavel Rödl zakázal, ale západočeská metropole je přesto připravena.

19.1.2008 5
SDÍLEJ:

Policie již během dopoledne zadržela tři cizince, kteří hajlovali na náměstí RepublikyFoto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

Podle policejní mluvčí Jany Václavové byla noc ze včerejška na dnešek klidná, policisté nezaznamenali žádné problémy. „V současné době už jsou v Plzni všechny posily,“ sdělila Václavová. Celkově by zde mělo být tisíc policistů.

Dnes dopoledne strážci zákona šacovali na náměstí Republiky několik podezřelých mladíků. Jinak je ve městě až neobvyklý klid. Mnoho obchodů a restaurací v centru a jeho okolí zavřela, přestože má běžně v sobotu otevřeno. Některé mají zabedněné vchody i výlohy. Návštěvníky nepřivítají dokonce ani některé podniky, které lze obvykle navštívit nonstop. „Nechceme nějaké problémy. Aby nám někdo vběhl dovnitř a zdemoloval zařízení. Jestli ještě ještě dneska otevřeme, nebo necháme zavřeno i zítra, záleží na okolnostech,“ říká zaměstnanec Nonstopu v Prešovské ulici. V devět hodin se ve Velké synagoze uskutečnila bohoslužba, které se zúčastnilo kolem padesáti lidí.

Kolem půl jedenácté dopoledne zadržela policejní hlídka na rohu ulic Prešovská a Smetanova trojici cizinců, kteří byli spatřeni při hajlování. Všichni byli eskortováni na policejní služebnu.

Co se děje v Praze

11:00 - Pražská policie monitoruje pohyb neonacistů, kteří by mohli zamířit na neohlášený sraz. Po zákazu pochodu Plzní by se mohlo setkání uskutečnit na Palackého náměstí, které v metropoli funguje jako Hyde Park. Pokud bude, tak zřejmě odpoledne.

Policie situaci sleduje a monitoruje také příjezdové trasy do metropole. Ráno přijelo podle mluvčí 16 stoupenců ultrapravice z Moravy, zatím se rozešli po městě.

Neonacisté chtěli původně pochodovat západočeským městem. Ohlášená akce ale byla nakonec zakázána. Policie v pátek nevyloučila, že shromáždění by se mohlo přesunout do metropole. V Plzni se očekávalo až 700 neonacistů, v případě přesunu do Prahy až 400 radikálů.

11:20 - Během sobotního dopoledne dorazilo do Prahy několik desítek neonacistů. Podle policejní mluvčí Evy Brožové přijeli postupně ve vlacích z Moravy v malých skupinkách a rozptýlili se po metropoli. Policie jejich pohyb monitoruje, zatím je klid a nejsou zaznamenány žádné nepokoje

11:45 - U autobusového nádraží v Plzni se začínají shromažďovat policisté. Městské ulice blízko trasy zakázaného pochodu jsou ale zatím prázdné, na chodnících zahlédnete jen policisty, městské strážníky a příslušníky antikonfliktního týmu. Situaci v Plzni monitoruje ze vzduchu i vrtulník Policie ČR.

11:50 - Po Klatovské třídě projela kolona houkajících aut - policie a záchranné služby. Podle mluvčí policie Jany Václavové se však v Plzni nic nestalo, jednalo se jen o přesun jednotek.

Od 12:00 zasedá na radnici krizový štáb, který bude vyhodnocovat situaci a rozhodovat o postupu. Na náměstí Republiky je klid, zatím jsou zde jen policisté, kteří přijeli po Klatovské (houkající kolona).

Na trase plánovaného pochodu byly vyklizeny ulice. Správou veřejného statku města Plzně bylo za asistence strážníků odtaženo dosud 15 vozidel, a to z náměstí Republiky, z Husovy a Prešovské ulice.

Krizový štáb monitoruje situaci také prostřednictvím městského kamerového systému. Pokud nenastanou okolnosti, které by vedly ke svolání členů dříve, zasedne štáb znovu v 16:00.

Na výpadovkách do města náhodně kontrolují skupiny policistů přijíždějící automobily.

12:50 - U autobusového nádraží a v centru města je stále klid. V Sadech pětatřicátníků se pohybuje skupinka pěti podezřelých lidí, extremisté jsou vidět v ulicích ojediněle a to pouze jedinci.

Co se děje v Praze

13:00 - Na Palackého náměstí, v místě předpokládaného srazu příznivců krajních pravicových a extremistických skupin je zatím klid. Situaci na náměstí doposud bedlivě monitoruje asi dvacítka policistů s technikou. Desítky extremistů se však podle redaktorů DENÍKu nachází v přilehlých restauračních zařízení, kde konzumují převážně alkoholické nápoje.

Ve 14:00 by se k autobusovému nádraží měl dostavit primátor Plzně Pavel Rödl a starosta třetího městského obvodu Jiří Strobach. Na místě by potom vyzvali případné radikály k odchodu a upozornili je, že pochod je zakázán. Ve 13:20 ale na autobusém nádraží žádní radikálové nebyli. Přesto zde přetrvávají policisté.

13:30 - K autobusovému nádraží přišla skupina pěti radikálů, ale policie je nerozehnala. Práci za policii stihli vykonat přítomní novináři tím, že se na skupinku seběhli a chtěli radikály fotografovat a dělat rozhovory. Radikálové se raději rozutekli.

13:35 - Policisté u autobusového nádraží legitimují první radikály. Před synagogou se začínají shromažďovat účastníci pietního aktu, mezi nimi náměstek primátora Petr Náhlík a arcibiskup Emil Soukup. Do synagogy zamířila i rodina - matka, otec a dvě děti, všichni s připnutou židovskou hvězdou na bundách. V Sadech pětatřicátníků hraje hudba a je vyvěšena česká vlajka. Prešovská ulice je zablokována policejními auty. V Sadech se objevil transparent s nápisem "Nácky v Plzni nechceme".

13:40 - Na autobusém nádraží se začínají shromažďovat extremisté. Mezi sebou mluví o tom, že na poslední vlak do Prahy, kterým by stihli zdejší akci, nikdo z ultrapravicových extremistů nepřišel, a že akce by se měla odehrát v Plzni. Před synagogu přijel i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

14:00 - Mladík v černém s nášivkou skinheads před autobusovým nádražím řekl, že s rozhodnutím primátora nesouhlasí. Podle něj se mělo jednat pouze o pochod městem, nyní je ale prý možné, že dojde i ke střetům. Na závěr pronesl "Feťákům s píchačkama ulici nenecháme". U bufetu na nádraží došlo k drobné potyčce mezi neonacisty a novináři. Mezitím policejní těžkooděnci neprodyšně uzavřeli prostor před synagogou. Účastníků pietního aktu je tolik, že se do uzavřeného prostoru téměř nevejdou. Anarchisté se ze Sadů přesunuli před synagogu.

Co se děje v Praze

Uprostřed Palackého náměstí se začínají scházet příznivci krajní pravice a neonacistů. Podle odhadů reportérů DENÍKu se před sochou obrozence nyní nachází 150 - 200 lidí, převážně maskovaných v obličeji a nesoucí černé prapory. Situaci sleduje asi 30 těžkooděnců, ostatní policisté některé účastníky shromáždění legitimují. Celá akce se zatím obešla bez incidentů.

14:15 - Mluvčí magistrátu Zdena Kubalová potvrzuje, že na autobusovém nádraží se zatím neshomáždila větší skupina neonacistů, spíše se pohybují po jednotlivcích. Primátor Rödl a starosta Strobach by se dostavili na místo, aby rozpustili shromáždění, pouze v případě, že by se vytvořila velká skupina radikálů. Primátor je momentálně u synagogy.

14:20 - Šestice radikálů chtěla vyrazit Tylovou ulicí na Klatovskou a poté k synagoze. V tom jim ovšem bylo zabráněno policií, která Tylovu ulici blokuje. Radikálové se tedy s hesly "Víc než národ" a "Čechy Čechům" museli vrátit před nádraží.

14:25 - První větší skupina zhruba 20 extremistů vyrazila po Skvrňanské ulici do středu města. Byli ale zastaveni policií. Momentálně se skupina nachází v restauraci U Námořníka a před restaurací čekají těžkooděnci.

14:30 - Pietní akt před synagogou skončil. Většina účastníků se nyní přesouvá Prešovskou ulicí na náměstí za doprovodu policie po obou stranách silnice. Ve středu města zatím nebyl zaznamenán žádný problém.

14:40 - Na náměstí Republiky před katedrálu dorazilo několik stovek lidí a další přicházejí Prešovskou ulicí. Na pořádek zde dohlíží několik desítek policistů.

14:45 - Skupina radikálů nadále zůstává U Námořníka. Před restaurací hlídají těžkooděnci, ale pokud nedojde k výtržnostem, tak nebudou nijak zasahovat.

15:05 - Na Americké třídě se objevila skupina zhruba 15 punkerů. Okamžitě byli zastaveni policií. Momentálně punkeři míří do klubu do Divadelní ulice za doprovodu policejních těžkooděnců. Punkeři jsou dle svých slov rádi, že neonacisté nedorazili ve větším počtu, a že pro ně vše dopadlo dobře.

15:25 - Lidé na náměstí Republiky se pomalu rozcházejí. S nimi začíná z ulic ubývat i policistů, kteří již nejsou tak potřební k zajištění bezpečnosti.

Co se děje v Praze

15:25 - Zhruba po 45 minutách se na pražském Palackého náměstí rozešli příznivci krajní pravice a neonacistů. Během akce vystoupilo před davem asi 200 posluchačů několik řečníků, převážně kritizující nedodržování svobody slova a zákaz setkání v Plzni. Akce se obešla bez konfliktů.

16:00 - Situace v Plzni je momentálně klidná, dále ji monitoruje policie i vrtulník. Podle policejní mluvčí Jany Václavové k žádným střetům během dne nedošlo. Policie bude hlídat plzeňské ulice po celou noc. V případě střetů nebo nepokojů přineseme další informace.

"Během běžné kontroly na Americké třídě zajistili policisté šestadvacetiletého muže z Kladna a devatenáctiletou Plzeňanku. U obou strážci zákona nalezli látky, které specializovaný pes označil za omamné či psychotropní" uvedla policejní mluvčí Jana Václavová.

Kolem deváté hodiny večerní opustilo Plzeň po dálničním přivaděči asi 15 policejních dodávek.

19.1.2008 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Jakub Kindl

Plzeň nezvládla prodloužení, v Třinci bere bod

Prezident Miloš Zeman na zámku Zbiroh

Prezident Zeman chce oživit Zelenou Horu

Slovany jsou světové: mají vlastní globus

Plzeň - Že mají Slovany na chodníku před radnicí železnou mapu s rozložením ulic přesně jako ve skutečnosti, není nic výjimečného.

V Plzni se na volby stály fronty

Plzeň - Hned v několik volebních místností se v pátek proměnily třídy plzeňské SOŠ profesora Švejcara v Majerově ulici a před školou i na jejích chodbách to bylo znát.

Zelená Hora je jako spící Růženka, řekl prezident v Nepomuku

Plzeň - I poslední den návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Plzeňském kraji jste mohli sledovat v on-line reportáži Deníku.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení