„Výskyt bobrů je již několik let evidován jak na řece Radbuze, tak Mži či Berounce," uvedl Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů. Předpokládá, že zvíře, které u přehrady srazilo auto, je nejspíš loňské mládě. Rodiče je totiž nyní vyhánějí z rodných lokalit a mladá zvířata si musí najít nové místo, kde založí tlupu.

I přesto, že na plzeňských řekách nyní žije podle Makoně poměrně stabilní a životaschopná populace, typický bobří hrad z klacků, kamenů, bláta a větví ochránci přírody na Plzeňsku ještě nezaznamenali. Většina bobrů žijících na území Plzně a okolí bydlí v norách. Jediné, co lze u řeky z jejich činnosti najít, jsou ohlodané kmeny, které vypadají jako ořezané tužky, a zásobárny větví natahaných do vody, popsal Makoň.

V kraji žije jedna z nejpočetnějších skupin bobrů v ČR v chráněné krajinné oblasti Český les. Zvířata tam podle odborníků obsadila všechny své přirozené prostory a začala se šířit dál do krajiny. V Českém lese na Tachovsku a Domažlicku žije podle správců chráněné oblasti bobří populace čítající až 30 rodin, to je zhruba kolem 300 zvířat. První výskyt bobrů v západních Čechách byl zaznamenán v roce 1985 na Radbuze u obce Srby na Domažlicku. Zvířata se do Čech začala šířit z Bavorska, kde byla uměle vysazována do přírody.