,,Pacientů teď máme trochu víc než normálně přes rok, ale nějaké výrazné číslo to není. Pyly splachuje déšť a plísně teprve začínají,“ říká přednosta alergie a imunologie FN Petr Panzner.

K alergologům teď nejčastěji chodí pacienti s dýchacími potížemi, záněty spojivek a rýmou, ekzémy nejsou příliš časté. ,,Teď, když prší, ubylo pylových alergiků, ale pořád chodí rýmy a kvůli vlhku začali chodit astmatici, nesvědčí jim to,“ uvádí doktorka Eva Mračková. Nejvíce nových alergiků je v řadách dětí a mladých lidí.

,,V posledních letech přibývá zejména alergií u malých dětí a tyto alergie již napadají vlastní imunitní systém. Projevují se zejména jako chronické zimní rýmy, neustálé zahlenění, chronické záněty průdušek anebo ekzémy. Velký podíl na zvýšeném výskytu alergií má strava, která je velmi často různými způsoby chemicky upravovaná nebo konzervovaná, dále stres a nadměrné užívání léků. Tyto faktory zvyšují vznik alergií a poruch imunitního systému,“ uvádí Aneta Benediktová, která se zabývá alternativní léčbou alergií.

Rychlou pomocí pro alergiky, kterým se spustí rýma, je například propláchnutí slanou vodou, slzící oči je zas možné propláchnout vodou borovou. Doporučuje se nechodit do přírody při větrném počasí nebo při sekání nebo sušení trávy.

Eliška Hřebenářová