close Výstraha před vydatnými dešti, kterou vydali meteorologové v pátek 31. května.. info Zdroj: ČHMÚ zoom_in Výstraha před vydatnými dešti, kterou vydali meteorologové v pátek 31. května.. Zatímco pro deště svoji čtvrteční výstrahu při páteční aktualizaci jen časově upřesnili a dokonce její platnost zkrátili, pro povodně ji pro Tachovsko, Domažlicko a části Plzeňska zpřísnili od půlnoci na sobotu až do nedělního večera na nejvyšší stupeň, tedy extrémní stupeň ohrožení.

Od pátečního odpoledne do noci ze soboty na neděli se podle meteorologů budou hlavně na západě Čech vyskytovat vydatné srážky s úhrny 30 až 60 mm, lokálně může spadnout až 80 mm. Jednat se bude většinou o srážky trvalejšího charakteru, ale s proměnlivou intenzitou a kratšími přestávkami. Intenzivnější srážky výjimečně doprovodí i bouřky.

Podle Jana Sulana z Českého hydrometeorologického ústavu v Plzni (ČHMÚ) bude situace zřejmě horší v Plzeňském kraji než v tom Karlovarském, nejvydatněji má pršet v sobotu dopoledne. „Na toto období předpovídáme trvalý déšť, který může ještě sílit, půjde o intenzivní srážky, jež může doplnit ještě bouřka. Odpolední hodiny by měly přinést také déšť, který už ale nemusí být trvalého charakteru,“ upřesnil plzeňský meteorolog.

Vzhledem k tomu, že je půda na západě Čech už vodou silně nasycená po předchozích srážkách a není schopna další vodu vsáknout, budou na další silné deště reagovat vodní toky k silnému výraznými vzestupy hladin. „Během soboty očekáváme dosažení třetího stupně povodňové aktivity na Radbuze a Mži. Překročení úrovně druhého stupně předpokládáme zejména na tocích v povodí horní Ohře. Na tocích odvodňujících Šumavu očekáváme dosažení prvního stupně povodňové aktivity,“ píše se ve výstraze, kterou vydali meteorologové.