Zákaz vstupu do lesů vyhlášen nebyl. Západočeské lesy patří mezi nejpoškozenější z celé republiky. Potvrdil to Jiří Černík, výrobně technický ředitel Lesů České republiky. „Jedná se o výrazné škody, jejich přesný rozsah budeme znát až v průběhu týdne,“ konstatoval.

Lesní správy (LS) Plzně–severu a jihu už ale škody alespoň předběžně odhadly. „Podle prvních závěrů popadalo okolo 12 tisíc kubíků dřeva,“ uvedl vedoucí LS Plasy Jan Štich. „Škody jsou hodně rozptýlené. Na jejich odstraňování se začne již brzy pracovat, “ řekl Štich. Souhlasí s ním i jeho kolega Zdeněk Regent, vedoucí LS Přeštice. „Do června by už v lesích žádné dřevo být nemělo, jinak se do něho dá kůrovec,“ upozornil.

Při odstraňování polomů budou lesníkům pomáhat samovýrobci dřeva, tedy lidé, kteří budou v lesích těžit po domluvě s jejich správou. „Do lesů je pustíme, až budou bezpečné,“ dodal Regent. Největší škody na jižním Plzeňsku utrpěly lesy v okolí měst Přeštice a Nepomuk. Celkem v nich popadalo 40 tisíc kubíků dřeva. Ředitel krajského inspektorátu Lesů ČR Plzeň Ivan Klik upozorňuje, že je potřeba dávat v lese pozor. „Některé stromy mohou být nalomené,“ zdůraznil ředitel.

Pod plzeňský krajský inspektorát spadají kromě LS Plasy a Přeštice ještě Železná Ruda, Klatovy, Stříbro, Domažlice, Horšovský Týn a Přimda. „Celkovou škodu v této oblasti odhadujeme na 150 kubíků, ale je to zatím nepřesné číslo. Počítám, že se bude zvyšovat, až budeme mít přístup i do zatarasených částí lesů,“ zakončil Klik.

Pojišťovny přijímají jednu škodní událost za druhou. Podle mluvčího České pojišťovny Václava Bálka bylo dosud v Plzeňském kraji nahlášeno asi 270 pojistných událostí. V Plzni jich bylo 89. Nejvíce škod nahlásili lidé z Jihomoravského kraje, více než tisíc. Nejde o konečná čísla. Přesnější statistiky budou pojišťovny teprve zpracovávat. Potvrdil to i mluvčí Kooperativy Marek Vích. Podle něj Emma nejčastěji poškodila budovy a také zaparkovaná vozidla. Jen v Plzni hasiči během víkendu zasahovali u 48 událostí. Většinou šlo o upevnění uvolněných plechů na střechách.⋌