Od roku 2011 do letoška investovaly Líně 21,5 milionu korun ze svého rozpočtu do proměny šedivého sídliště s osmnácti bytovkami, jež kdysi vznikly pro vojáky z nedalekého letiště. K obci se přidali také vlastníci domů a dnes i díky nim působí sídliště jako vyměněné. Poslední úpravy zeleně skončily nedávno.

Před osmi lety vše odstartovala demolice bývalé kotelny, která mezi bytovkami stála. „Sídliště jsme plynofikovali a na místě kotelny vzniklo parkoviště,“ řekl starosta Líní Michal Gotthart.

Parkování, to bylo pro líňské sídliště velké téma. „Žije tam přes tisíc lidí, ale oficiální parkovací místo nebylo u bytovek ani jedno. Dnes jich je přes 220. Rekonstrukce ulic U Kotelny, Dobřanská, Vojenská a Vodárenská, ve kterých místa vznikla, byla také nejnákladnější a vyšla na 16,5 milionu,“ pokračuje starosta s tím, že obec na stavbu nevyužila žádné dotace: „Čerpali jsme je ale na jiné projekty.“

Zatímco Líně budovaly například nový chodník, který mezi bytovkami vede až k blízkému sportovnímu areálu, nebo nové veřejné osvětlení, společenství vlastníků domů se pustilo do jejich zateplování a fasády začaly hrát barvami. „Zbývá zateplit jednu bytovku, a k tomu dojde ještě letos,“ dodal Gotthart.

Na  slavnou Pucciniho operu Turandot se v pátek do lochotínského amfiteátru vypravilo více než 6000 diváků.
OBRAZEM: V Plzni zazněly opera i verše