„Celkem máme připravených patnáct různých procházek, které se uskuteční postupně," říká za organizátory Kristýna Jirátová ze společnosti Plzeň 2015. K nim je nutné připočítat ještě pět tzv. architektonických procházek, mají podobný scénář. Prvních pět odstartuje příští sobotu, poté se budou konat dvě až tři procházky každou první sobotu v měsíci a další při zvláštních příležitostech.

Mezi prvními procházkami je procházka okolím borské věznice nebo tzv. Tour de Doubravka, která slibuje objevení minulosti i budoucnosti této čtvrti. Průvodci jsou čtyři doubravečtí patrioti, již zájemcům mimo jiné ukážou lokalitu pravěkých popelnic a Valentovu vilu či popíšou osud zakladatele cejchovny.

Co se skrývá za logem Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015, je podtitul druhé z procházek. „Sousloví Plzeň 2015 zná téměř každý, ale jen někteří vědí, co se za ním skutečně skrývá," říkají organizátoři a slibují setkání s osobnostmi, které stojí za tímto projektem, a vyprávění o tom, jak Plzeň ke kulturnímu titulu přišla, co znamená a jak je spojený s jednotlivými místy ve městě.

„Kapacita jednotlivých procházek je omezená, proto je vhodné si místo rezervovat předem," upozorňuje Jirátová. Včasná koupě vstupenky také cenu snižuje na polovinu. Procházky se budou konat pravidelně, organizátoři se při vzniku inspirovali v Marseille. „Tam družstvo obyvatel organizuje ubytování 
a procházky pro chudší severní části Marseille," říká vedoucí projektu Christian Potiron, který věří, že spuštěním procházek se začíná budovat nová tradice, která 
v Plzni přetrvá i po roce 2015.

Vězeň Jiří Kajínek původně nebyl v plánu

Čtyři roky pracoval ve Věznici Plzeň, měl mimo jiné na starosti historický archiv věznice a podílel se i na vytvoření stálé historické expozice ve vězení. A nyní je Lukáš Paleček jedním z průvodců tzv. sousedských procházek.

„Když jsem do věznice nastoupil, upadl jsem do lehčí deprese, nějak to tam na mě padlo," vzpomíná na rok 2009 Lukáš Paleček. Později, když se začal probírat historií a osudy některých vězňů, nápravné zařízení už pro něj nebyla jen kulisa pro práci. „Bylo to najednou osobní. Skládal jsem si střípky, konkrétní životní příběhy jsem si spojoval s konkrétními místy a celami," popisuje.

O některých zapomenutých místech se rozpovídá příští sobotu při procházce s podtitulem Pohnutou historií nejslavnější české věznice. Ti, kteří se s Lukášem vydají na přibližně 1,5 hodiny trvající procházku okolím borské věznice, se mimo jiné dozvědí, kde bývala dnes už neexistující železniční zastávka pro trestance, hřbitov vězňů či zaniklý Pytlíkův park. Podívají se i na místo poslední veřejné popravy u nás, ta se konala 9. září 1971. „Popraven byl cikánský lupič a vrah Jan Janeček a na jeho popravu se přijely podívat tisíce lidí," říká Lukáš Paleček.

Řeč přijde i na slavné vězně – Aloise Rašína, generála Heliodora Píku či Václava Havla. Nelze vynechat Jiřího Kajínka, který tu nějaký čas pobyl, a poblíž se staly vraždy, za něž je odsouzen. Původně o něm ale průvodce mluvit nechtěl. „Když jsme měli jakousi generálku a trasu procházeli, několik lidí se na něj zeptalo. Takže ho zařadím v tzv. Kajínkově zatáčce. I když vlastně to jediné, co o něm můžu říct, je, že nábytek z kanceláře, kde jsem pracoval, si zahrál ve filmu Kajínek," dodává s nadsázkou Paleček.

Kam a kdy vyrazit v sobotu 18. dubna

10 hod. Věznice na Borech, start: Dobřanská 12, prův.: Lukáš Paleček

Plzeň 2015 – víc než jen slova, start: Nové divadlo, průvodce: Martina Matějková, Andrea Hrabáková (Tandem)

14 hod. Tour de Doubravka, start: konečná trolej. 16, průvodce: Petr Kopp, Jan Toman, Jan Hajšman, Adriana Paulovičová

Petrohrad z příběhů, start: KD JAS, Jablonského 39, průvodce: Miroslav Anton

Jižní Předměstí, start: Klatovská 110, průvodce: Pavel Beneš

Vstupné: v předprodeji 50 Kč (přes web www.plzenskavstupenka.cz, www.eventim.cz), na místě 100 Kč. Počet míst je omezen.