V širokém okolí jsou známé zdejší letní zábavy, dětský domov a o existenci obce dávají dostatečně vědět i místní spolky, které v tomto týdnu rovněž představíme. Největší nepříjemností života v Trnové je pro řadu zdejších obyvatel povrch místních silnic. Že jsou v hrozném stavu, ví i starosta obce Jiří Koza. Jak ale prozradil v našem rozhovoru, bylo nutné s jejich opravou počkat.

Když jsem přemýšlela, na co se vás budu ptát, silnice byly jasné. Dočkají se zdejší obyvatelé jejich opravy?
Vy začínáte tím nejhorším (smích). Opravit místní komunikace opravdu budeme muset, ale čekali jsme na kanalizaci, která se tu v současné době dělá. V části obce byla jen kanalizace dešťová, takže teď doděláváme splaškovou. Dostali jsme na to dotace devět milionů korun z ministerstva zemědělství, jeden a půl milionu od kraje a pěti miliony se podílí obec. Do silnic se tedy budeme moci pustit, až budeme mít hotovou kanalizaci, dříve to nemělo smysl, protože by se musely zase rozkopat.

Bude oprava silnic také závislá na přidělení dotací? Jaký máte jako obec roční rozpočet?
Hospodaříme s deseti miliony korun a oprava komunikací bude stát kolem třiceti milionů, takže je můžeme opravit jedině s dotací nebo postupně.

Jaké máte další plány?
Připravujeme projekt na vlastní zdroj pitné vody ze dvou vrtů a budeme pak nezávislí na vodárně.

Až se to podaří, budou mít pak lidé vodu levnější?
Určitě. Protože máme ve vlastnictví obce čističku odpadních vod i vodovod. A přestože je vodovod náš, platíme tady za vodu stejné peníze, jako kdyby byl vodárny.

Nedávno hořela střecha školy nad šatnami. Hasiči nejprve odhadli škodu na padesát tisíc korun, další den ale ještě museli znova zasáhnout, když to začalo znovu doutnat, a rozebrali další část střechy. Na kolik oprava tedy vyjde?
Nakonec asi na sto tisíc korun.

Ve škole se učí děti do pátého ročníku, jsou ale rozdělené do tří tříd. Kolik se tady tedy učí dětí a bylo by možné třídy rozšířit, kdyby dětí přibylo?
Chodí sem asi 50 žáků a rozšířit by se škola dala. Třeba jednu třídu by bylo možné přistavět právě nad tou částí, kde hořelo.

Kolik obec stojí provoz školy běžně, když nejsou mimořádné výdaje?
Od nás škola dostává každý rok 800 tisíc korun, ale je to jen režie, ostatní věci platí stát. Myslím si, že naše škola rozhodně za tyto investice stojí. Děti, které z ní vyjdou, mívají dobrý základ a i následné uplatnění. Za zmínku stojí i mateřská školka, která je jednou z mála, do níž chodí děti zdarma.

To určitě místní obyvatelé vítají. Máte ještě něco takového, co ušetří jejich kapsu?
Třeba odpad. Děti do pěti let a senioři nad 75 let neplatí poplatky za popelnice.

Do školky chodí i děti z dětského domova. I když ho zřizuje kraj, asi s ním jako obec nějakým způsobem spolupracujete…
Určitě spolupracujeme. Trnová je i díky němu vidět a také jsou tu zaměstnaní naši občané, takže se snažíme domovu vycházet vstříc, když od nás něco žádá. Je to vidět například i na silnici, kterou jsme tam na jejich žádost udělali.

Naťukl jste zaměstnání. Jste 16 kilometrů od centra Plzně, takže asi hodně lidí bude dojíždět i tam.
Hodně lidí pracuje v Plzni a v kaolince. Ale dost lidí dělá i tady. Zhruba polovina zdejších obyvatel v produktivním věku tu pracuje na živnostenský list nebo podniká.

Čekáte, že se bude obec rozšiřovat?
Připravujeme nové zástavbové území pro 55 rodinných domků, takže bychom chtěli, aby sem přišli noví obyvatelé.

V létě sem jezdí spousta lidí z poměrně širokého okolí na vyhlášené trnovské zábavy. V zimě jsou bály. Společenského vyžití tak tady mají lidé asi dostatek.
To asi ano. Kromě bálů pořádají jednotlivé spolky i jiné akce. Čaje letos budou trochu obměněné, lidé se kromě zde oblíbených kapel dočkají i novinek. Vyžití tu mají i důchodci, kteří sami pořádají pravidelná přátelská posezení v restauraci U Špalíka.

Prý se tady bude zavírat Jednota na Pecalandě. Nebude lidem chybět?
Pro Jednotu je tento obchod nerentabilní. Chybět asi bude, i když jsou tu i jiné obchody. Ale zasáhnout do toho nemůžeme, to bychom pak museli podporovat všechny zdejší podnikatele.

Nakonec bych si dovolila něco osobnějšího. Stále máte ve středu prodloužené úřední hodiny a po zavření úřadu chodíte každou středu mezi lid ke Kozům?
To je jasné. Středy U Kozů pořád s místostarostou dodržujeme.

A restaurace U Kozů bývala nějakých vašich příbuzných nebo je to shoda jmen?
Já jsem se v tom baráku narodil. Býval náš, ale teď už má jiné majitele.

Ohlásil jste, že už letos do zastupitelstva kandidovat nebudete. Jak dlouho jste stál v čele obce?
V roce 1988 jsem se stal předsedou národního výboru a jsem tu od té doby, až na léta 1991 až 1994, kdy jsem odešel.

A proč už nechcete kandidovat, myslím, že v obci jste oblíbený?
Už jsem starej a nechci jako důchodce zabírat místo, na které může nastoupit někdo jiný.