Dluhy desítky milionů, 92 věřitelů a zřejmě i trestní oznámení na majitele. To zbylo po působení firmy Sládek – Stavby, která je v Plzni a okolí známá díky obnově desítek panelových domů. Všude na fasádách má velké reklamní bannery s kontakty, ale obyvatelům domů už můžou být jedině k vzteku. Kdyby bylo třeba rekonstrukci domu reklamovat, už není kde.

Ve čtvrtek proběhlo u Krajského soudu v Plzni jednání k přezkoumání pohledávek a schůze věřitelů. Majitel firmy Miroslav Sládek nepřišel a ani se neomluvil. Pouze vzkázal, že má jiné, důležitější jednání.

Insolvenční správce firmy vyčíslil pohledávky na 37,3 milionu korun. Mezi věřiteli jsou finanční úřady, banky, dodavatelé, zaměstnanci a několik společenství vlastníků bytů. Jediným majetkem firmy, která skončila letos v únoru, je soubor stavebního materiálu a pozemek v Tlučné. Ten společnost koupila v roce 2011 od Miroslava Sládka, tedy vlastníka firmy. A ve světle pozdějších potíží firmy se koupě jeví velmi podezřele.

„Prodejní cena osm milionů je zcela mimo tržní realitu. Jeho cena je dnes 800 tisíc," řekl insolvenční správce s tím, že se v případu objevují i další ´účetní anomálie, které je třeba dále přezkoumat´.

Soudkyně Eva Vodičková připomněla, že firma se v podnikatelské sféře pohybovala mnoho let, měla důvěru firem, lidí i zákazníků. „Teď ale majitel neměl ani tolik morální odpovědnosti, aby přišel a vysvětlil, proč se firma dostala tam, kam se dostala," řekla Vodičková.

Miroslav Sládek do poslední chvíle jednal s věřiteli tak, jako by firma fungovala normálně.

„V lednu nám podepsal splátkový kalendář na více než čtyři miliony korun. V té době už ale musel vědět, že nebude schopen platit, o měsíc později dal návrh na insolvenci. Není to podvod?" ptal se u soudu zástupce firmy Tomeš – výrobce stavebních hmot. Podobné to bylo i u společenství vlastníků bytových jednotek v Karlových Varech. Tomu Sládek – Stavby dluží peníze za odstranění reklamy z fasády domu. Zaplacení závazku jim slíbil ve stejný den, kdy podal k soudu návrh na insolvenci.

Firma v současné době nevlastní žádnou hotovost. Výnos z prodeje pozemku a z pohledávek pokryje pouze pohledávku České správy sociálního zabezpečení, případně část platů bývalým zaměstnancům. „Na uspokojení pohledávek ostatních věřitelů tak prozatím nezbývá ničeho," uvedl insolvenční správce Petr Pospíšil.

Tím, že se firma dostala do insolvence, může vzniknout problém i desítkám společenství, jimž zateploval fasádu domů či je rekonstruoval. Sládek – Stavby už totiž reklamace řešit nemůže. „Další postup je na insolvenčním správci," řekl před měsícem provozní ředitel společnosti Zdeněk Hrabačka. Majitel firmy se s Deníkem tehdy odmítl bavit, ani nyní se ho nepodařilo zkontaktovat.

Mezi podezřelé transakce firmy, jež byly zmíněny u soudu, patří půjčka, kterou si Miroslav Sládek vzal od své firmy. „Jak mohla firma vykazující v roce 2011 ztrátu 2,9 milionu korun poskytnout v témže roce svému jednateli půjčku ve výši 37,67 milionu korun?" upozornil Pospíšil. Půjčka je v současné době splacená, insolvenční správce ale bude zkoumat, nač byly použity vrácené peníze.

Protože Sládek v době, kdy si u své firmy půjčku bral, už zřejmě věděl o hrozícím úpadku, mohl by mít odpovědnost i jako fyzická osoba. Podle státní zástupkyně Andrlové bude trestní oznámení podáno v nejkratším možném termínu.

Prakticky by to pak znamenalo, že by Miroslav Sládek musel závazky firmy splatit ze svého soukromého majetku.

„Má mnoho nemovitostí. Také velký vozový park – kromě užitkových a osobních aut třeba i obrněný transporter, který koupil od armády, a letadlo," prohlásil věřitel Karel Pressl. Že by bylo v takovém případě z čeho brát, potvrzuje i zástupce AP Insolvent. „Miroslav Sládek má dostatek majetku k uspokojení všech věřitelů. Všechny jeho nemovitosti už jsou nyní zatíženy zástavními právy či je u nich omezen převod," dodal insolvenční správce Petr Pospíšil.

Čtěte také: Sládek končí, zbývá 68 věřitelů