Cestujícím zavedly nový desetikorunový poplatek, aby je přinutili více využívat poměrně nepopulární samoobslužné zóny. Jen v nich si teď lidé mohou dobít kartu bez poplatku. „Je to z úsporných důvodů,“ uvedl šéf představenstva PMDP Jiří Šneberger (ODS) s tím, že podnik musí šetřit. Používání samoobslužných zón, na které přispěla EU, je pro společnost provozně levnější, než když se transakcemi zabývá pracovnice za přepážkou. Námi oslovení cestující však o novém poplatku vůbec nevěděli. „Byl jsem si dobít kartu v prodejně v Tylově ulici. Nemám přehled, kolik to stojí, zaplatil jsem za půlroční předplatné, co chtěli. Kdybych věděl o nějakém manipulačním poplatku, asi bych se rozčiloval,“ přiznal jeden z cestujících.

Neobvyklou velkorysost naopak podnik projevil směrem k advokátovi Petru Víškovi. Přestože na sebe obě strany v minulosti podaly několik žalob, v nichž jde o mnohamilionové částky, veškeré pře nyní skončily happyendem. „Jednou provždy jsme vše uzavřeli a všichni svoje žaloby stáhli. Podle společné dohody už nikdo nikomu nic nedluží,“ potvrdil Šneberger.

Petr Víška žaloval dopravní podniky o zhruba 14 milionů korun ve 13 soudních řízeních. PMDP se zase domáhaly žalobami na něj zaplacení zhruba osmi milionů, které jim měl advokát dlužit.

Spory mezi oběma stranami začaly v době, kdy nastoupil do představenstva PMDP tehdejší šéf plzeňské ODS Miroslav Levora. Napadl totiž exkluzivní smlouvu, kterou podnik s Víškou podepsal v roce 2002 na vymáhání pohledávek za černými pasažéry. Víška na ní měl údajně vydělat desítky milionů korun, sám to však striktně odmítá. Pod Levorovým vedením pak podnik prohlásil smlouvu za neplatnou, přestal mu předávat podklady k žalobám a obě strany proti sobě angažovaly renomované právníky.

Víška už dříve pro Deník uvedl, že se soudit nechce a usiloval o smír. Uspěl poté, co se v představenstvu vyměnil šéf a začal tu úřadovat současný předseda ODS v Plzni Jiří Šneberger.

Ten smír hájí tím, že podnik nemá žádnou jistotu, že by někdy peníze na Víškovi skutečně vysoudil a naopak by jej to stálo další peníze. „Čekalo by nás ještě možná pět až deset let soudních sporů a další náklady na soudní řízení by nás mohly stát ještě kolem pěti milionů korun,“ prohlásil Šneberger.
PMDP navíc přistoupily i na vyrovnání s firmou PJ Trade, která před lety odkoupila pohledávky za černé jízdy, ale ty byly z velké části nevymahatelné.