Starostové oslovených obcí musí do konce května říct, jestli o noční linku stojí. Podle toho pak PMDP vyberou jednu ze čtyř variant zastávek (viz box).

Osloveným starostům se nasazení autobusového spoje s označením N14 zamlouvá. „Pro Čižice je každý spoj navíc plus. Zastupitelstvo se k nabídce vyjádřilo kladně,“ řekla starostka Čižic Alena Vobrubová.

Nový spoj umožní lidem navštěvovat kulturní akce v Plzni. Autobus by měl vyrážet kolem 1:00 hodiny od Mrakodrapu. „Novou linku určitě ocení i lidé z Plzně a okolí Čižic, protože se snadno vrátí domů z Čižického hudebního léta,“ dodala Vobrubová.

Enko by mohlo zajíždět i do Losiné. „Nebránil bych se tomu. V pondělí rozhodne zastupitelstvo,“ řekl starosta Miloš Černý.

Starosta Štěnovic Jan Nový se domnívá, že doposud nastavený režim jízdních řádů limituje obyvatele. „Teď nám poslední spoj z Plzně jede v půl jedenácté, což je brzy a lidé tak raději jezdí taxíky. Noční linka nám prostě chybí,“ konstatoval Nový. O zvláštní autobusy stojí i ve Chválenicích, v Žákavě či v Nezvěsticích.

Autobus by jezdil nejprve zkušebně do konce ledna 2015. Ke konci zkušebního období PMDP obcím předloží statistiky vytíženosti a starostové se rozhodnou, zda chtějí, aby noční linka pokračovala.

Jízdné bude totožné jako na ostatních denních i nočních příměstských linkách. Cestující zaplatí jízdenku za vnitřní pásmo a vnější zóny.

PMDP už provozuje tři příměstské noční linky, N11 jezdí až do Bušovic na Rokycansku, N12 do Stoda a N13 do Horní Břízy. „Provoz již přežil zkušební období a pro velký zájem veřejnosti všechny obce prodloužily spolupráci,“ informoval dopravně provozní ředitel Jiří Ptáček.

Průměrná obsazenost linek je 32 cestujících na spoj. Ze statistik dopravního podniku dále vyplývá, že loni v neděli 15. prosince cestovalo enky 78 lidí, což byl rekord.