Přehlídku 280 kusů vojenské techniky a přelet současných armádních i historických letounů sledovaly v neděli 7. května v Plzni tisíce lidí, kteří se shromáždili po trase Konvoje svobody. Ten byl jedním z vrcholů 34. ročníku Slavností svobody. Byl přenášen prostřednictví sociálních sítí a webu Slavností svobody, a tak ho mohli sledovat žijící veteráni v USA a Belgii. Slavnosti svobody letos lákají na vojenské kempy, pietní shromáždění i kulturní program a ještě nekončí. Pokračují i v pondělí 8. května, kdy se např. koná Běh pro Paměť národa s následným programem pro rodiny s dětmi, konají se také koncerty na náměstí Republiky i v amfiteátru za OC Plzeň Plaza a lidé si stále mohou prohlížet historickou vojenskou techniku v kempech v Křižíkových sadech a Proluce.

Konvoj svobody / Convoy of Liberty vyjel v neděli 7. května v 11 hodin ze Sukovy ulice na Borech. V čele s tankem M4 Sherman se vydal na déle než hodinu trvající cestu po Klatovské třídě, kterou oblehly davy lidí s americkými, českými i belgickými vlaječkami. Konvoj svobody je možné realizovat i díky spolupráci města Plzně – pořadatele Slavností svobody – s kluby vojenské historické techniky, jako například jsou KVH 16. obrněná divize Military Car Club Plzeň, KVH Tommy and Yankee, Klub 3. armády a další. V koloně projelo na 280 vojenských historických vozidel a ukázek techniky. V několika džípech jeli rodinní členové amerických a belgických veteránů a v rukou drželi fotografie svých předků, kteří Plzeň osvobodili a bývali od roku 1990 častými hosty Slavností svobody.

Konvoj byl letos obohacen o nevšední vzdušnou přehlídku – Armáda České republiky byla zastoupena dvěma letouny JAS 39 Grippen, dvěma letouny L-159 Alca a dvoumotorovým vojenským transportním letounem Casa C-295M. Dále se představily letouny vzdušných sil armády Spojených států amerických, a to Boeing KC-135 Stratotanker a stíhací letadla F-22. Letouny doprovodily také historické stroje Classic Trainers z letiště v Líních. „Poprvé nad Plzní proletěl North American P-51 Mustang, dále letěly také AT 19 Stinson sloužící k přepravě personálu, cvičný dvouplošník B 75 Stearman a britský dvoumístný cvičný dvouplošník Tiger Moth,“ uvedla vedoucí Oddělení marketingu Magistrátu města Plzně Jana Komišová.

V konvoji přihlížející zdravil George Patton Watters, vnuk amerického generála Pattona, jenž se svými jednotkami osvobodil Plzeň. „Ženy a muži, kteří sloužili ve 3. armádě pod velením generála Pattona, byli pravými bojovníky. Jejich posláním bylo dosáhnout osvobození. Za pomoci belgického 17. střeleckého praporu a za pomoci odboje v českých zemích svůj úkol splnili. Podle historických záznamů se jim dostalo skvělého přijetí. Zmiňuje se o tom také deník generála Pattona,“ řekl během plzeňských Slavností svobody George Patton Watters a dodal: „Nikdy vám nedokážeme dost poděkovat za to, že si připomínáte všechny ty, kteří se vítězství nemohli dočkat.“

V čele vozidel s belgickou výpravou jel Luc Rensonnet, jehož otec byl belgický veterán a předseda Bratrstva 17. střeleckého praporu Georges Rensonnet. „Naši otcové už tady nejsou, a tak se do Plzně vracíme s trochou smutku, ale vyváží to vřelá přijetí, kterých se nám tady dostává, a úcta k našim otcům, kterou od Plzeňanů vnímáme,“ řekl během letošních Slavností svobody Luc Rensonnet.

Po poledni dorazil konvoj do centra, kde jej přivítalo zaplněné náměstí Republiky. Lidé se s vojenskou historickou technikou i s hosty Slavností svobody fotografovali. Po celé nedělní odpoledne a večer probíhá na náměstí Republiky doprovodný kulturní program, koncertuje například populární plzeňská kapela Cop či Bratři Ebenové nebo Taxmeni.

„Moc na mě zapůsobilo, jak se k nám Češi chovali, jak byli přátelští. Už tehdy jsem si říkal, že pokud se někdy vrátím do Evropy, chtěl bych znovu navštívit tuto zemi,“ řekl ve své videozdravici americký veterán Lincoln Harner a dodal: „V posledních letech mně v tom zabránil nejprve covid, poté válka na Ukrajině. Svoji cestu jsem musel odložit, ale stále doufám, že se do Plzně na oslavy vrátím. Je pro mě ctí být na Slavnosti svobody pozván. Přátelé, občané České republiky, moc vám všem děkuji a vážím si vašeho přátelství.“

Program Slavností svobody v pondělí 8. května

Křižíkovy sady, Proluka
Ukázky života vojáků americké armády za 2. světové války

náměstí Republiky
Běh pro Paměť národa od 10 hodin
(registrace od 8:30 hodni, více na www.behpropametnaroda.cz/plzen/)
Program pro rodiny s dětmi a DEKApro – charitativní projekt pro Hospic svatého Lazara v Plzni od 9:30 do 13 hodin

Hudební program
14:00 Orchestr Ježkovy stopy (legendární filmové skladby z Osvobozeného divadla Hlas z Ameriky: protiválečná tvorba Voskovce a Wericha)
16:00 Orchestr Paměti národa a hosté (Monika Načeva a další, diriguje Matěj Kroupa)
18:00 Junior orchestr

Amfiteátr za OC Plaza
14:00 Alternativa
1500 Hynek Kočí
16:00 Galerie
17:00 Geronimo
18:00 Michal Willie Sedláček
19:00 Straw Hat