VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plzeňští výzkumníci vymýšlejí chytrá okna

Plzeň – Tým, který vede profesor Jaroslav Vlček, se zabývá vytvářením tenkovrstvých materiálů plazmovými technologiemi

28.8.2015
SDÍLEJ:

V laboratoři ráví profesor Jaroslav Vlček, který je zároveň vedoucím katedry fyziky Fakulty aplikovaných věd ZČU, mnoho času. Se svým týmem pracuje na vytváření nových tenkovrstvých materiálů plazmovými technologiemi. Foto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

Plzeňští vědci vyvíjejí materiály, které jsou třicetkrát tenčí než lidský vlas. Pokud je však nanášejí na povrch jiného materiálu, stává se například o mnoho tvrdší nebo teplotně odolnější. Už před několika lety navázali odborníci kontakt s výzkumným centrem Amerických leteckých sil v Daytonu, jež připravuje novou generaci leteckých motorů. Materiál pocházející z plzeňských laboratoří, který by mohl být vhodným kandidátem, už Američané úspěšně testovali.

„Pomocí plazmové technologie vytváříme tenkovrstvé materiály, jejichž tloušťka je několik mikrometrů neboli tisícin milimetru a které v objemové formě vlastně vůbec neexistují. Vrstvy se aplikují v prostředí nízkých tlaků (ve vakuu) pomocí elektrických výbojů s vysokou hustotou nabitých částic, což se nazývá výbojové plazma," vysvětlil vedoucí plzeňského týmu Jaroslav Vlček. Plazmové technologie jsou podle něj ekologické a levné. V nejbohatších zemích světa jsou považovány za velmi strategické, ekologické a levné.

Výzkumný týmmá 21 zaměstnanců a 11 doktorandů, z čehož 4 jsou zahraniční
– mezi roky 2011 až 2014 získal 95 milionů Kč (80 % částky od EU, zbytek od státu), za něž nakoupil zařízení na vysoké mezinárodní úrovni a posílil svůj výzkumný tým o 5 mladých vědců
– tým profesora Vlčka se zabývá vytvářením nových tenkovrstvých materiálů plazmovými technologiemi

V krajské metropoli zkoumají například materiál na bázi křemíku, boru, uhlíku a dusíku, který vydrží až do 1700 stupňů Celsia. „Má velmi nízkou tepelnou i elektrickou vodivost. Pro nové letecké motory je potřeba mít ochranu na infračervené detektory, které už při takto vysokých teplotách nemůžou pracovat. Náš materiál to ale vydrží, a navíc je opticky transparentní," nastínil profesor Vlček. Popsaný materiál už úspěšně podstoupil testy ve výzkumném centru Amerických leteckých sil v Daytonu a prokázal výjimečné vlastnosti.

Tepluodolný povlak lze nanášet také například na lopatky plynových turbín v zařízeních pro výrobu energie, případně jako ochrannou vrstvu kosmických těles. „Trhákem by byl povlak s anizotropní tepelnou vodivostí. To znamená, že v jednom směru se teplo odvede, ve druhém vlastně slouží jako tepelná bariéra a těleso chrání," vysvětlil badatel.

Světový patent

Plzeňský tým má na svém kontě rovněž evropský patent. Společně s firmou Trumpf Hüttinger se mu podařilo vyvinout novou metodu pro velmi rychlé vytváření oxidových a oxynitridových vrstev. Už v roce 2013 si vědci ověřili, že se jedná o krok správným směrem. Odstartovali totiž spolupráci s americkým vývojovým centrem v Ann Arbor, které pracuje pro přední světové výrobce dotykových panelů a displejů pro mobilní telefony. „Připravujeme rozšíření tohoto patentu do Spojených států, Číny, Koreje a Japonska," prozradil.

Kromě mezinárodního pole ale působí také v tuzemsku. V laboratořích nového výzkum-ného centra NTIS na Fakultě aplikovaných věd ZČU přišli na svět s další novinkou, již představili firmě Doosan Škoda Power. „Zajímala je odolnost lopatek u parních turbín. Uvnitř nich se kapky pohybují rychlostí až 500 metrů za sekundu, což způsobuje erozi. My jsme přišli s návrhem, v rámci něhož jsme připravili tvrdý materiál, který lze nanášet na ocel," nastínil Vlček, který je zároveň vedoucím katedry fyziky.

Dalekohledy i skla
na mrakodrapech

Kde všude se můžete s nanomateriály setkat? Vrstva se třeba nanáší na skleněná okna mrakodrapů, která v chladných zemích pomáhají držet teplo uvnitř, zatímco v teplých oblastech ho odrážejí ven. Jiným příkladem jsou skla armádních dalekohledů. Za zmínku stojí také využití v lékařství, konkrétně u tělních implantátů. Na umělé klouby, ukotvení zubů či součásti v cévní chirurgii se zpravidla používají povlaky na bázi uhlíku, titanu či zirkonia.
V současnosti plzeňští vědci pracují na dalším zlepšováku – takzvaném chytrém oknu. Na sklo zkoušejí aplikovat oxid vanadičitý. „Ten má zvláštní vlastnosti. Když ho zahřejete na 68 stupňů Celsia, z původně propustného materiálu, jímž prochází infračervené záření, se přemění na materiál, který se chová jako kov, neboli odrazí téměř všechno infračervené záření," popsal. Odborníci teď stojí před velkou výzvou – snížit teplotu na 30 stupňů Celsia. „Když se sklo zahřeje na zmíněnou teplotu, samo se zavře," doplnil uznávaný vědec.

Autor: Klára Mrázová

28.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 25 000 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě manipulant/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Nýřany, - Obsluhování svěřených výrobních zařízení a přístrojů v souladu s příslušnými pracovními návody, - Provádí sušení materiálu a doplňování materiálu do jednotlivých strojů, - Provádí přípravu obalového materiálu, - Provádí ruční barvení materiálu, - Provádí měření vlhkosti materiálu, - Vydává vkládané díly na jednotlivá pracoviště, Požadujeme: , - Manuální zručnost , - Schopnost jednat s lidmi a pracovat v týmu, - Dobrý zdravotní stav, - Práce na 12 h směny v nepřetržitém provozu, Mzda: až 27 000 Kč/měsíc, Nabízíme:, - Trvalou a perspektivní práci, - Odpovídající finanční ohodnocení, - Možnost dalšího vzdělávání, - Příspěvek na stravné , - Měsíční odměna 2 000 Kč za 100% docházku, - Osobní ohodnocení, - Věrnostní prémie, - Roční odměny, - Týden dovolené navíc. Pracoviště: Ermet-buck kunststofftechnologie s.r.o., 330 23 Nýřany. Informace: Andrea Štěpánová, +420 377 201 550.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 125 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Řidič sk. B. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 125 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Telefonický kontakt předem. , Řidičský průkaz skup.B, samostatné rozhodování, trestní bezúhonnost.. Pracoviště: Eliod servis, s.r.o., plzeň, Jateční, č.p. 988, 301 00 Plzeň 1. Informace: D. Vlasák, +420 607 202 598,377 338 546.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 20 450 Kč

Odborní pracovníci v administrativě a správě organizace Rada/odborný rada - finanční manažer v projektu "Záruky pro mladé v Plzeňském kraji", KrP v Plzni. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20450 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Plné znění oznámení o vyhlášení výběrového řízení včetně potřebných formulářů pro podání přihlášky naleznete na https://portal.mpsv.cz/web/upcr-kariera pod příslušným místem pracoviště a č. j.UPCR-2018/38612-78099810“., , Posuzovány budou žádosti o přijetí do služebního poměru a zařazení na služební místo nebo žádosti o zařazení na služební místo (dále jen „žádost“) podané ve lhůtě do 30. dubna 2018, tj. v této lhůtě zaslané prostřednictvím provozovatele poštovních služeb na adresu sídla organizačního útvaru služebního úřadu: Úřad práce ČR, Krajská pobočka v Plzni, Kaplířova 7, 320 73 Plzeň, nebo osobně podané na podatelnu organizačního útvaru služebního úřadu na výše uvedené adrese. Žádost lze podat rovněž v elektronické podobě s uznávaným elektronickým podpisem na elektronickou adresu organizačního útvaru služebního úřadu podatelna@pm.mpsv.cz nebo prostřednictvím veřejné datové sítě do datové schránky ID 6gyzph2., Obálka, resp. datová zpráva, obsahující žádost včetně požadovaných listin (příloh) musí být označena slovy: „Neotevírat“, a „Výběrové řízení pod č. j. UPCR-2018/38612-78099810“.. Pracoviště: Úřad práce české republiky kop plzeň, Kaplířova, č.p. 2731, 301 00 Plzeň 1. Informace: Www.portal.mpsv.cz/web/upcr-kariera, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Vedoucí skladu 27 500 Kč

Řídící pracovníci v oblasti skladování Operační koordinátor ENG týmu. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27500 kč, mzda max. 31940 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Veškeré informace k tomuto pracovnímu místu naleznete zde:, , https://www.prace.cz/nabidka/1281582472/?rps=77, , V případě dotazů nás prosím kontaktujte., , Budeme se těšit na Vaše životopisy, zasílejte je prosím v českém a anglickém jazyce., , Děkujeme za Váš zájem!. Pracoviště: Fujitrans (europe) b.v., organizační složka, plzeň, Podnikatelská, č.p. 1194, 301 00 Plzeň 1. Informace: Věra Chlumecká, +420 378 229 620,775 856 721.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Den ve vzduchu nabídl největší leteckou show na západě Čech.

Nad Plasy se chystá stíhačka MiG 15, vrátí se také Martin Šonka

Těžký život rodin. Každá dvanáctá si nemůže dovolit jíst obden maso

Raději srazit nevinného než se vzdát a gangsterka v Ústí: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 18. dubna 2018.

Vostřák v Klatovech končí, týmu se ujme Michal Straka

Klatovy, Plzeň – Hokejisté druholigových Klatov se rozloučili se sezonou v osmifinále play-off, když nestačili na Žďár nad Sázavou, a příští sezonu rozehrají pod vedením nové trenérské dvojice.

Další dům pro bezdomovce? Zastupitelé rozhodnou ve čtvrtek

Plzeň - Noclehárnu ve Wenzigově ulici využívá každou zimu stále více bezdomovců. Kapacita zařízení, jež činí 36 lůžek, už několik let nestačí.

Blíží se další půlmaraton a s ním dopravní omezení

Plzeňsko – Obyvatelé Bor, Litic, Šlovic, Dobřan, Dobřánek, Lhoty a Valchy by se stejně jako řidiči měli připravit na nadcházející sobotu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT