Skupina místních vědců se o to snaží nalezením buněk, které jsou z nádoru uvolňovány do krve.

„Nejedná se o diagnostickou metodu, bude se totiž využívat především u pacientů, kteří už mají diagnostikovanou rakovinu tlustého střeva, jsou po operaci a nacházejí se v následné léčebné či sledovací fázi," upřesňuje vedoucí Laboratoře nádorové biologie Pavel Pitule. Ti chodí přibližně jednou za půl roku na kontrolu. A právě o jedno takové období dříve by se o případných metastázách mohlo vědět.

„Zároveň sledujeme vývoj nádorových buněk a snažíme se předpovědět změnu účinnosti léčby. Mohla by se pak předepisovat mnohem efektivněji," je si jist Pitule.

Laboratoř na výzkumu pracuje už třetím rokem a využívá k tomu výjimečnou metodu, která je založena na jiném principu než většina ostatních. „Pracujeme totiž s celou buněčnou populací, kterou lze v krvi najít," říká vedoucí laboratoře. „Většina ostatních metod spoléhá na to že 'metastatické' buňky mají jiné vlastnosti než běžné krevní buňky. Například jsou větší nebo mají jinou hustotu," popisuje tradiční metody Pitule. Právě tyto 'zajímavé' buňky se z krve vyberou a následně analyzují. „Kdežto my zkoumáme úplně všechny jaderné buňky krve, tedy i ty, které nevypadají podezřele," popisuje vědec.

Metoda pochází ze Spojených států amerických, kde ji testovali například na nádorech prostaty, plic nebo prsu. Projekt s nádorem tlustého střeva začal souběžně v plzeňském biomedicínském centru a ve Spojených státech.

Cílem je porovnat shody a odlišnosti tohoto nádoru u populace v obou státech.

„V současné době se snažíme najít nejlepší znaky, jak mezi uvolňovanými buňkami nádoru tlustého střeva najít ty nejpodstatnější z hlediska rozvoje onemocnění," říká Pitule. To je podle něj zásadní.

Vědce však čeká ještě spousta práce. „V praxi by se tato metoda mohla využívat v horizontu pěti let," odhaduje vedoucí laboratoře. Pokud by se podařilo získat opravdu kvalitní výsledky, jednalo by se o výzkum světového významu.

Plzeňský kraj si v počtu nádorů tlustého střeva drží celorepublikové prvenství. V roce 2014 bylo nově diagnostikováno 57 případů na 100 tisíc obyvatel.