„Trestní právo nás oba velmi zajímá, přestože jsme ho ve škole ještě neměli. O to náročnější byla příprava. Případu jsme věnovali osmdesát hodin“ uvádí jednadvacetiletý Martin Bugaj. Dodává, že nejtěžší pro ně bylo oprostit se od osobních pocitů a vyrovnat se s tím, že na ně padla role obhájců. „Jednalo se o několikanásobného vraha, ale podařilo se nám to. Od soudu by možná odešel bez želízek na rukou. Ve skutečnosti to „naštěstí“ dopadlo jinak,“ říká Bugaj.

Taktiku postavila obhajoba na důkladném studiu spisového materiálu, ve kterém zjistila řadu závažných procesních chyb v postupu orgánů činných v trestním řízení. „S námi, jako svými právníky, by možná v tomto případě odešel zcela jasný viník od soudu pouze s deportací na Ukrajinu, odkud pochází, a ještě by mohl žalovat Českou republiku u Evropského soudu a vymáhat kompenzaci za příkoří, která mu zde byla způsobena,“ míní studenti. Porušení garantovaného práva na spravedlivý proces se vyšetřující orgány podle Bugaje a jeho spolužačky dopustili už, když Ukrajinci neposkytli překladatele do jeho jazyka, na kterého měl ze zákona právo. „Byl mu nabídnut překlad do ruštiny, ale to není totéž,“ vysvětluje Bugaj.

Dvacetiletá Eva Krieglsteinová žije v blízkých Líních, Marin Bugaj bydlí až v daleké Ostravě. Na otázku, proč si ke studiu vybrali právě Plzeň, odpovídají oba soutěžící shodně. „Myslíme si, že právnická fakulta má tady nejvyšší úroveň v republice,“ chválí svou školu vítězové.