„S měřením rychlosti jsme skončili úderem půlnoci 31. prosince loňského roku. Na ministerstvo dopravy jsme poslali dopis s dotazem, jak má zmíněná značka vypadat. Odpověď zatím nemáme,“ uvedl šéf plzeňských strážníků Luděk Hosman. Dodal, že varianta, že by si strážníci nechali značky zhotovit sami, je hloupost. „Musíme postupovat podle zákona, takže počkáme na vyjádření ministerstva. Radarů a dalšího vybavení pro měření jsme se nezbavili, jen jsme měření na čas přerušili než se vše vyjasní,“ podotkl Hosman.

Zmatky kolem měření rychlosti očekává v příštích nejméně dvou měsících plzeňský radní pro bezpečnost Karel Paleček. „Kdybychom si nechali vyrobit své vlastní značky, změření řidiči by se vymlouvali na to, že nejsou předpisové a měření je tudíž neplatné. Z toho by zřejmě vzešla řada soudních sporů,“ vysvětlil Paleček. Městské policie v ostatních městech řeší situaci různě. Podle Palečka například v Ústí nad Labem přestali strážníci měřit rychlost definitivně. „Mezi zástupci městských policií se teď vedou na toto téma velké debaty. Může se stát, že se v souvislosti s touto změnou objeví ze strany řidičů dokonce žaloby nebo trestní oznámení. Teď nám nezbývá než počkat, až se situace kolem podoby značek vyjasní a i právně bude vše jasné,“ podotkl Paleček.

Toho, že by se teď řidiči proháněli Plzní jako o závod, se šéf strážníků neobává. „V poslední době se situace ve městě v tomto směru velmi zlepšila. Řidiči už na čtyřpruhových silnicích nejezdí devadesátkou, ale drží se v rychlostech mezi 50 a 60 kilometry v hodině. I když výjimky se samozřejmě najdou,“ míní Hosman.

Podle mluvčího ministerstva dopravy Karla Hanzelky mohou obce používat cedule, které si samy nechají vyrobit a které splňují základní požadavky. „Ty jsou uvedené v zákoně, jenž 22. prosince podepsal prezident republiky a který městským strážníkům pravomoc k měření opět vrátil. V zákoně je psáno, že značka má na sobě mít textové upozornění o měření a případně i logo kamery. Kdo si značku takto vyrobí, může měřit v klidu,“ vyjádřil se mluvčí.

Oficiálně se podoba radarových značek objeví až ve vyhlášce, již ministerstvo vydá na jaře. „Obce, které si do té doby ale nechají své cedule udělat, si je s největší pravděpodobností budou moci nechat. Vyžadovat, aby používali přesný typ značek z vyhlášky, nebudeme,“ zakončil Hanzelka.