Nezapomenutelnou vzpomínku na tuto návštěvu mají také žáci z první základní školy v Plzni, kteří Kráčmeru do svého města v rámci stejnojmenného vzdělávacího projektu pozvali.

I oni se totiž přenesli v čase a v neděli se při natáčení dalšího dílu seriálu České televize osobně setkali s Emilem Škodou a jeho synem Karlem. Ti šťastnější přímo před televizní kamerou v dobových kostýmech selek a chasníků. „Nakonec to dopadlo tak, že hrál ten, kdo se vešel do kostýmu. Byly totiž hrozně malé," říká žákyně Nicol Lišková, kterou na natáčení nejvíc odrazovalo neustálé čekání a přetáčení scén. I přesto byla pro patnáctku osmáků a deváťáků spolupráce s filmaři největším zážitkem a zaslouženou odměnou za jejich půlroční práci.

„Už od podzimu děti shromažďovaly podklady o tom, co se ve městě dělo před sto lety. Podle nich pak připravily scénář, ze kterého se nyní při natáčení pořadu vycházelo," shrnuje práci svých svěřenců Romana Morgensternová.

Děti při svém bádání dokonce odhalily, proč se plzeňský fotbalový tým jmenuje zrovna Viktorka. „Je to na počest Kráčmerovy ženy Viktorie. Plzeňští fotbalisté, kteří v té době zakládali svůj klub, jej chtěli pojmenovat po vzduchoplavci. Ten však tuto poctu odmítl a doporučil jméno své choti," zmiňuje jednu z mála fabulací žáků učitelka Andrea Kokošková.

Ti se jinak pevně drželi historických faktů, které navíc museli smysluplně provázat do jednotného příběhu. „Třeba jsme zjistili, že točnu divadelního hlediště vyrobili ve Škodových závodech," vysvětluje jeden z pojících bodů příběhu Lišková.

Kromě účasti na profesionálním natáčení se žáci pustili také do tvorby vlastního snímku. Sami ho definují jako historickou detektivku, jejíž hlavní zápletkou je krádež receptu na pivo.

Čtrnáctiminutový pořad o Kráčmerově návštěvě Plzně bude Česká televize vysílat počátkem příštího roku. Film dětí bude poté, co jej samy sestříhají, k vidění na webových stránkách projektu.