V sobotu se na Karla Makoně ze Záchranné stanice živočichů v Plzni obrátila žena, která sice pochází z Plzně, ale nyní žije v Africe, aktuálně ve státě Sierra Leone. „Včera jsme odchytili rybaříka, který si upálil křídlo – narazil do skleněných dveří a spadl na gril. Vzali jsme ho domů, protože nemůže létat, jinak se ale zdá být v pořádku, jen jedno křídlo má opálené. Můžete poradit, jak se o takového ptáčka nejlépe postarat? Je to Pygmy Kingfisher, úplně asi ten nejmenší rybařík, který tady žije. Našla jsem si, že baští hmyz, což asi není problém, ale jak mu zajistit ubytování, než se křídlo zotaví – pokud tedy je vůbec možné, aby dorostlo. Moc předem děkuji za případné rady,“ popsala Plzeňanka Andrea.

Podle přiložených fotografií se opravdu nejspíše jedná o afrického nejmenšího ledňáčka – rybaříka, který je ještě menší než náš ledňáček. „Okamžitě jsem poslal fotografii doporučené ubikace i s bidélkem a další pokyny ohledně misky s vodou a krmením a za pár minut přišly z Afriky další snímky,“ říká Karel Makoň, který ocenil, že ona dáma přesně popsala situaci, určila druh pacienta a zjistila si i dost informací. „Do hodiny byl rybařík ubytovaný i s nabídkou potravy, v tomto případě místního hmyzu,“ dodal Makoň.

Pár dní poté ale pták přes veškeré snahy uhynul. „Je to škoda, ale v tomto případě se jedná o druh, který je chovatelsky hodně náročný a navíc potravní specialista. I přesto, že paní Andrea si vedla velice dobře a snažila se, seč jí síly stačily, tak rybařík bohužel téměř nepřijímal potravu a musela ho krmit násilím. Více už se podle mě dělat opravdu nedalo. Děkuji paní Andree za snahu i důvěru, bylo by dobré určitě minimálně zabezpečit tu skleněnou plochu, do které ledňáček narazil," sdělil zkušený ornitolog.