Plzeňský kraj se pravidelně umisťuje na předních příčkách v anketách o nejlepší místa pro život v České republice. Plzeň je často vyhledávanou českou destinací. Existují zde ale místa, která by v průzkumech rozhodně neobstála.

Ve městě na soutoku čtyř řek je hned několik lokalit, které jsou nechvalně proslulé. Asi nejznámější je okolí ghetta v Jateční ulici na Doubravce. Pavlačový dům však bude zbourán kvůli stavbě silničního okruhu, obyvatelé už byli téměř všichni vystěhováni. „Demolice objektu by měla začít na jaře příštího roku,“ uvedla mluvčí magistrátu Eva Barborková.

Mezi další místa, která nesou přídomek nejhorší, patří okolí autobusového nádraží nebo čtvrť Petrohrad, kde stojí několik městských domů, které obývají sociálně slabší a nepřizpůsobiví lidé. „Bydlím na Slovanech u bazénu a pracuji v centru, domů tedy jezdím přes Petrohrad, ze kterého nemám nejlepší pocit. Obzvlášť v pozdních hodinách se zde necítím bezpečně,“ říká manažerka obchodu Kristýna Fikrlová.

Problémová lokalita kolem pavlačového domu v Jateční ulici.
Konec pavlačového domu v Jateční. Nájemníci dostanou náhradní byty

Plzeňané zmiňují i další nevzhledná či nebezpečná místa: bývalé městské lázně, tzv. Špekpark (Šafaříkovy a Křižíkovy sady), sousedství vlakového nádraží či prázdnou plochu po bývalém Domu kultury na Americké třídě.

Turistické portály doporučují místa, která patří mezi nejkrásnější. Žádný ale neukáže, kterým místům by se nejen turisté měli vyhnout. Podle tiskové mluvčí organizace Plzeň-TURISMUS Heleny Prokopové však není nutné před těmito lokalitami turisty varovat: „Naši průvodci do takových oblastí turisty nevodí, víceméně se s nimi pohybují v centru po různých pamětihodnostech. Pokud by se turisté vydali do města sami bez průvodce, tak si nemyslím, že by mířili do takových lokalit, jako je právě okolí Jateční ulice nebo Petrohradu.“

Návštěvníci ze zahraničí ale nemusí vyrážet mimo centrum, aby viděli méně atraktivní části města. „Při příjezdu do Plzně jsem byl trochu v šoku. Přijel jsem z Prahy autobusem, vystupovalo se na autobusovém nádraží. Moje první dojmy byly špína, smrad a bezdomovci. I když jsem přesně věděl, jak se dostanu na kolej veřejnou dopravou, vzal jsem si raději taxi,“ popisuje Pantelis Giannakaris z řeckého Rhodu, který v Plzni strávil rok v rámci studijního programu Erasmus. „Mnohá místa v Plzni jsou hezká, třeba Borský park, ale hluční a povalující se feťáci mu nedělají dobrou vizitku,“ dodává.

Tereza Prášilová