Čtveřice plzeňských horolezců, Martin Liška, Honza Trávníček, Kuba Vaněk a expediční lékař Kamil Havlíček, se v současnosti připravují na expedici HUMI Outdoor 2009 – výstup na Gasherbrum I. klasickou cestou.

„Pokusíme se o výstup v červenci až srpnu tohoto roku. Téměř dvouměsíční cesta začne letem do Islámábádu, hlavního města Pákistánu. Poté bude následovat cesta místními prostředky do města Skardu na severu po Karákoram Highway, a následně do Askole, brány k masívu Gasherbrum,“ popisuje sedmadvacetiletý horolezec a expediční lékař Kamil Havlíček, který vždy snil o tom, že stane na vrcholu osmitisícovky.

„Takže jakmile jsem se doslechl o téhle expedici, nechtěl jsem si ji nechat ujít,“ říká mladý muž, který v současné době pracuje jako chirurg v plzeňské fakultní nemocnici. S horolezectvím začal v partě kamarádů na plzeňském gymnáziu a už bez něj nemůže být.

Chystá se léčit i Pakistánce

V Askole podle něho začne po nezbytných přípravách zhruba šestidenní trek do základního tábora, který vede jednou z nejkrásnějších vysokohorských oblastí světa, po ledovci Baltoro.

„Cesta vede v blízkosti dalších dvou karákoramských osmitisícovek, slavné K2 a Broad Peaku. V základním táboře zahájíme zhruba měsíční zápolení s přírodou, nadmořskou výškou, drsným klimatem, ledem a sněhem a především se sebou samými. Jak doufáme, všechno bude odměněno nezapomenutelnými zážitky,“ říká Havlíček, který s sebou bere zdravotnický materiál i na pomoc místním lidem. Má prý už zkušenosti z cest po Afganistanu, kde se mu léky hodily, protože musel, respektive jako lékaři mu to nedalo, a pomáhal místním lidem.

Míní, že i tentokrát bude léčit Pákistánce, protože dostupnost zdravotnické péče v místech, kudy budou putovat v podstatě není. „I možnost léčit místní lidi je pro mne neocenitelná zkušenost. jsou to úplně jiné podmínky, než na jaké jsme zvyklí v České republice. I to je výzva,“ míní Havlíček, který se už na expedici těší.

Pohoří Karákoram

Pohoří Karákoram na severozápadě Pákistánu, ležící mezi dvěma dalšími velehorami Pamírem, a Himálajem, je druhé nejvyšší pohoří světa. Je to odlehlý region zaledněných sedmi a osmitisícovek na hranici Pákistánu, Číny a Indie.

„Vyniká divokou krásou a byl vždy výzvou pro mnohé horolezce a dobrodruhy. Proto se tato drsná krajina stala cílem i naší horolezecké expedice. S nápadem vystoupit v tomto roce na vrchol osmitisícovky Gasherbrum I., a to dosud neslezenou cestou, přišel Mára Holeček, člen reprezentačního horolezeckého týmu České republiky. Má za sebou prvovýstupy v Asii i Jižní Americe, z nichž některé byly oceněny jako české výstupy roku. K tomuto projektu se připojila i naše čtveřice,“ vzpomíná Havlíček.

Krásná hora je výzvou

Gasherbrum I. (8068 m.n.m) je jedenáctou nejvyšší horou světa a třetí nejvyšší horou Pákistánu. Název pochází z místního jazyka baltí, kde rgasha znamená krásný a brum znamená hora, dohromady tedy Krásná hora. Anglicky bývá také nazýván Hidden Peak, tedy Skrytý štít.

Hora je součástí masivu Gasherbrum, který se nachází na hranici mezi Pákistánem a Čínou v již zmíněném pohoří Karákoram, k dalším vrcholům tohoto masivu patří i Gasherbrum II, zvaný též K4, a Gasherbumy III. a IV.

Oblast Karákoramu patří mezi nejsušší na světě ve svých nižších polohách, letní monzun sem prakticky nezasahuje. Jedná se o jakousi vysokohorskou poušť, kde teploty dosahují hranice 40 stupňů.

Nad hranicí 5000 m. n. m však mizí srážkový stín a podnebí se stává vlhčím - až 4000 mm srážek ročně, čímž je umožněno mohutné zalednění, toto pohoří je nejvíce zaledněnými horami na světě.

„Tyto nelehké klimatické podmínky v kombinaci s nadmořskou výškou činí z výstupu fyzicky velmi náročnou záležitost, i když technicky nepatří Gasherbrum mezi nejobtížnější,“ uvádí mladý chirurg.

Dodává, že jednou z oblastí tohoto odlehlého regionu je také království Hunza, kterým v minulosti procházela slavná Hedvábná stezka. V současnosti tudy vede neméně slavná a známá silnice zvaná poněkud nadneseně Karákoram Highway.

Po návratu z expedice má čtveřice plzeňských horolezců už domluvenou sérii promítání filmového i fotografického materiálu na různých místech České republiky.

Počítá i s vyprávěním z cesty v rozhlasu a s řadou dalších mediálních výstupů, ve kterých se divákům či posluchačům svěří se svými zážitky z expedice.