„Služba u nás bývá rozdělená podle dní, takže už teď vím, že na mě vyjdou svátky i příští rok,” pokračuje Novák. Směna ale prý probíhá normálně. „Uklízejí se garáže jako vždycky, akorát se ozdobí stromek. Panuje tu rodinnější nálada, ale jinak to je beze změny,” tvrdí hasič.

Kluci na stanici večeří spolu. „Každý si z domova přinese salát a řízky, srazíme stoly a dáme si na ně ubrus a cukroví. Potom koukáme na pohádky,” usmívá se Novák s tím, že loni byly jen dva výjezdy.

„Nedá se ale říct, kolik jich každoročně je. Někdy málo, někdy hodně, to je opravdu náhoda,” tvrdí. Před službou si prý plzeňští hasiči užívají Vánoce doma. Prostě jen posunou den.

„Já jsem oslavil Vánoce s rodinou už v pátek. K příbuzným budeme všichni jezdit po službě nebo se tím vyplní dny před Štědrým dnem,” vysvětluje Novák.

Na stanici je o svátcích vítána i rodina požárníků. „Za někým se zastaví, přinesou dárky nebo večeři. Každopádně je cítit, že je taková příjemnější atmosféra než jindy,” popisuje Novák, který přinesl dárek svému kolegovi a kamarádovi Filipu Webrovi.

Ten si ale balíček nerozbalil hned. „To se přece musí až pod stromečkem,” usmívá se Webr.

Plzeňští hasiči své zaměstnání berou jako poslání. Podle nich není oběť trávit Vánoce v práci, ale nutná služba, kterou si užijí, jak nejlépe můžou.