Karlovarský kraj je v současné době jedním z nejvíce zasažených regionů v republice. Hejtman Petr Kulhánek, starostové, poslanci a senátoři požadují, aby ministerstvo zabezpečilo otevření hranic pro sanitky, protože je pro ně nepochopitelné, že i po 17 letech členství v EU zůstává státní hranice bariérou pro poskytování lékařské péče a komplikuje převozy pacientů mezi oběma státy. „Vyzýváme Vás tedy, a navazujeme tím i na usnesení Zastupitelstva Karlovarského kraje z 1.2.2021, abyste se na úrovni vlády zasadil za zjednodušení transportu pacientů přes státní hranici. Nejde jen o současnou epidemii, kdy jsou pacienti z našeho kraje převáženi sanitkami do vzdálených regionů České republiky, čímž není splněna zákonná podmínka dostupnosti intenzivní lékařské péče v dojezdové době 60 minut dle nařízení vlády 307/2012 Sb., ač by jim mohla být stejně kvalitní péče poskytnuta v blízkém Sasku či Bavorsku,“ uvedli zástupce Karlovarska s tím, že otevření hranic pro sanitky může být významným bonusem i v klidnějších dobách, protože současný systém, kdy se na hranici pacienti za každého počasí překládají ze sanitky do sanitky, považují za nešetrný a nedůstojný 21. století.

Dopis na svých stránkách zveřejnila Diecéze Plzeňská a biskupové uvedli, že jej plně podporují a jsou přesvědčeni, že v této těžké době je důležitá spolupráce nejen v rámci republiky, ale také mezi jednotlivými evropskými státy. „Přijmout pomocnou ruku druhého není známka slabosti, ale známka pokory a vzájemné sounáležitosti. Modlíme se za celou situaci, za obyvatele všech nejvíce postižených okresů a za politiky, kteří musí dělat rozhodnutí,“ stojí v prohlášení.

Zavřené obchody v obchodním centru Plaza v Plzni.
Jsme připraveni, říkali podnikatelé. Obchody a služby se ale neotevřou

Karlovarští politici se v dopise rovněž ohradili proti výrokům náměstka ministra zdravotnictví Vladimíra Černého 31. ledna v pořadu Otázky Václava Moravce. Zástupci kraje je označili za skandální. „Váš náměstek zde opakovaně nemluvil pravdu, když uváděl, že v chebské nemocnici zabírají značnou část lůžek němečtí pacienti a Německo je schopno hospitalizovat maximálně pár jedinců z ČR. Stejně tak jeho výrok, že si kraj může za své problémy nedostatečnou komunikací ze strany místních zdravotníků a krajské koordinátorky, považujeme vůči vyčerpaným zdravotníkům minimálně za necitlivé. Žádáme Vás, abyste se od takových výroků distancoval a vyzval náměstka Černého k veřejné omluvě,“ požadují.