Rozhodli totiž o tom, že na architektonické studii divadla začne pracovat pět konkrétních evropských architektonických kanceláří, které radnice osloví. Nabídku na práci dostane jedna anglická, portugalská, rakouská, německá a česká kancelář. Všechny už mají podle náměstkyně primátora Marcely Krejsové (ODS) za sebou zkušenosti ze stavby divadel a vypsání soutěže, do které by se mohly přihlásit i další firmy, by stavbu divadla údajně jen oddálila.

„Mrzí mě to, šli bychom do toho. Škoda, že si zastupitelé nevzali příklad ze stavby Divadla J. K. Tyla. Tehdy soutěž vyhrál neznámý architekt nápadem postavit divadlo čelem do křižovatky a převálcoval ostatní návrhy,“ připomněl uznávaný plzeňský architekt Václav Ulč, jehož ateliér uspěl například v soutěži na stavbu radnice na Slovanech.

Absenci architektonické soutěže kritizovali včera i někteří zastupitelé. „Rozhodli jsme se pro nové divadlo, tak bychom do něj měli jít soutěží,“ argumentoval Miroslav Zábranský (Plzeňská aliance) s tím, že oslovením konkrétních firem si město omezí možnost výběru.

Náměstkyně Krejsová však trvala na tom, že otevřená soutěž by stavbu oddálila. Podpořil ji i technický náměstek primátora Petr Rund (ODS). „Jde nám o to, postavit co nejrychlejší formou novou budovu jako náhradu Komorního divadla. Pokud by to šlo soutěží, v příštích deseti letech divadlo nepostavíme,“ řekl Rund.

Vybrané evropské ateliéry budou omezeny cenou budovy do výše 300 milionů korun. V září mají z jejich návrhů zastupitelé vybrat nejvhodnější.