Na pobočce v Bolevci zvoní telefony téměř nepřetržitě od 9 hodin ráno do 15 hodin odpoledne, kdy mohou lidé volat.

„Senioři starší osmdesáti let mohou volat na dvě telefonní linky – jedna je určena plzeňským občanům a druhá je pro mimoplzeňské. Každá telefonní linka funguje s až pěti přístroji. Jestliže senior nezvládne vyplnění formuláře s asistencí přes telefon, může za ním po dohodě dojít náš dobrovolník domů. Od pondělí 18. ledna je v provozu i několik míst, kam si mobilní senioři po dohodě termínu na telefonním centru mohou dojít osobně a vyškolení pracovníci a dobrovolníci jim pomohou s registrací,“ říká ředitelka organizace TOTEM Vlasta Faiferlíková s tím, že tato kontaktní místa vznikla přímo v TOTEMu v Bolevci a budou i na jednotlivých úřadech městských obvodů.

Celkem je tak seniorům k dispozici deset telefonních linek, na kterých jim pracovníci TOTEMu s registrací pomohou. „Denně máme určitě stovky telefonátů a ke čtvrtečnímu večeru jsme měli objednaných 66 termínů na očkování pro seniory. Může se to zdát málo, nicméně je třeba si uvědomit, že ne každý, kdo volá, se chce hned registrovat. Máme jen trochu obavy, že celý systém, který jsme zde nastavili, se bude výrazně komplikovat věcmi, které nemůžeme ovlivnit. Na mysli mám přísun vakcín,“ dodává ředitelka.

Telefon zvoní dobrovolníkům a pracovníkům na telefonním centru v Bolevci nejčastěji po deváté hodině ráno. „Seniorům se snažíme poradit se vším, s čím si u registrací nevědí rady. Rozhodně jim ale neradíme v tom, zda se mají či nemají nechat očkovat. Při takovýchto dotazech odkazujeme vždy na praktického lékaře,“ uvádí jedna z pracovnic TOTEMu. „Senioři jsou povětšinou velice laskaví. Zrovna včera mi doslova vyrazil den jeden pán, ročník 1934. Sdělil mi, že počítače a internet miluje, takže už je registrovaný. A že už má i termín, ale chtěl si u nás prý jen ověřit, že postupoval správně,“ dodává.

Kromě telefonního centra připravuje TOTEM spolu s městem Plzeň a městskými obvody také podporu seniorů, kteří žijí osamoceně a nemohou je doprovodit rodinní příslušníci na samotné očkování. Pokud o to senior telefonicky požádá, dobrovolník z TOTEMu ho doprovodí přímo do očkovacího centra. Mobilní senioři půjdou spolu s dobrovolníkem pěšky nebo využijí MHD, imobilním občanům, nebo těm, kteří nemohou z různých důvodů použít MHD, bude zajištěn odvoz.

Senioři z Plzně mohou volat o pomoc s registrací na očkování proti covidu na telefon 374 780 960. Pro mimoplzeňské občany je pak k dispozici linka 374 721 689.