ODS chce v letošních krajských volbách získat zpět post hejtmana Plzeňského kraje, o který přišla při převratu v únoru 2022. Do voleb stranu, která se spojila s TOP 09 a nezávislými starosty, povede jako lídr současný krajský zastupitel Jan Šašek z Rokycan. Už je jasné, že se utká se současným hejtmanem Rudolfem Špotákem (Piráti), ostříleným politikem Pavlem Čížkem (STAN) či ředitelem Fakultní nemocnice v Plzni Václavem Šimánkem (Sociální demokracie). O lídrovi už mají jasno i komunisté či nové uskupení Pro náš kraj. To hnutí ANO odtajní jedničku kandidátky až příští měsíc.

Jako první oznámil svoji kandidaturu na nového krajského hejtmana ten současný, Rudolf Špoták. Pirátští spolustraníci ho do čela kandidátky pro letošní krajské volby zvolili už v lednu. „Jsem rád, že mohu vést kandidátku do letošních krajských voleb. Za tři roky našeho působení na kraji jsme prosadili spoustu smysluplných věcí a je třeba v tom pokračovat,“ řekl po stranických primárkách Špoták.

Brzy měli jasno také v novém politickém uskupení Pro náš kraj, jehož lídrem bude urolog Jiří Klečka.

Vizualizace nového bazénu.
Stavba bazénu může ovlivnit výzkum. Na univerzitě ale teď řeší i bezpečnost

V posledních dnech byla odtajněna další jména. Kandidátem STAN na hejtmana bude Pavel Čížek, který je v současné době hejtmanovým náměstkem. Na starosti má veřejnou dopravu a rozvoj silnic v Plzeňském kraji. Dvojkou STAN bude krajský náměstek pro životní prostředí a zemědělství Josef Bernard, jenž působí také jako poslanec, a trojkou poslankyně a starostka obce Kozolupy Michaela Opltová.

Jedničkou ODS, podpořenou TOP 09 a nezávislými starosty, bude Jan Šašek, současný krajský zastupitel. Na kandidátní listině ho doplní zkušení politici - dlouholetý pzeňský primátor a současný ministr kultury Martin Baxa spolu se senátorem Pavlem Karpíškem, klatovským starostou a poslancem Rudolfem Salvetrem a senátorem Vladislavem Vilímcem. O přízeň voličů se budou ucházet i mnozí známí starostové, na kandidátce se ale objeví i nové tváře - právník a plzeňský zastupitel Lukáš Hegner, ekonomka Lucie Kužílková nebo domažlický podnikatel a zastupitel Pavel Faschingbauer. „Podařilo se nám sestavit tým, v jehož řadách jsou silné osobnosti, odborníci i zkušení političtí matadoři. Kandidátka je optimální kombinací zkušených a nových tváří,“ řekl Šašek, který hodlá dovést ODS zpět do vedení kraje.

Lídra už zvolila i Sociální demokracie. „Kandidátní listinu sice kompletně představíme až v dubnu, ale už nyní mohu prozradit, že lídrem bude Václav Šimánek, ředitel Fakultní nemocnice Plzeň. Máme poměrně jasnou představu o tom, jak to bude vypadat na dalších místech, nicméně k tomu se zatím vyjadřovat nebudeme,“ uvedl pro Deník oblastní tajemník strany David Zrostlík.

Úřad práce v Plzni
Nezaměstnanost v kraji zůstává nad třemi procenty, nejhůř je na tom Tachovsko

Stejné to je i u KSČM, i tam už jméno jedničky prozradili. „Lídrem bude bývalý poslanec Jiří Valenta. Co se týče dalšího pořadí, může ještě dojít ke změnám, proto více zatím prozrazovat nebudu,“ vysvětlil předseda krajského výboru KSČM Miroslav Kavij.

Naopak žádná jména nehodlá zatím prozradit hnutí ANO, které v roce 2020 krajské volby těsně vyhrálo. „Je to naprosto předčasný dotaz. Sněm budeme mít až koncem dubna,“ řekl Deníku krajský manažer ANO Michal Marek a víc se vyjadřovat nechtěl, nekomentoval ani to, zda bude znovu lídrem současný plzeňský primátor Roman Zarzycký.

Volby do zastupitelstva Plzeňského kraje se uskuteční ve druhé polovině září. Občané budou tentokrát volit 55 zastupitelů, což je o 10 více než v předchozích volbách. K navýšení počtu členů zastupitelstva došlo v souvislosti s nárůstem počtu obyvatel v Plzeňském kraji, který již překročil hranici 600 tisíc.