Kandidátku ANO v čele s poslancem a stínovým ministrem zdravotnictví Kamalem Farhanem schválil krajský sněm. „Současný primátor Plzně Roman Zarzycký přišel s myšlenkou, že jako silný patriot a dnes vlastně i ze sněmovny ostřílený politik, bych měl svému milovanému kraji vrátit alespoň část toho, co mi umožnil a dal. Rozmyslel jsem si to. Probral s manželkou. Prodiskutoval s kolegy v hnutí, získal jejich podporu. A nakonec udělal důležité rozhodnutí. Povedu kandidátku hnutí ANO v Plzeňském kraji jako lídr,“ uvedl po krajském sněmu Kamal Farhan.

Primátor Plzně Roman Zarzycký je na sedmém místě kandidátní listiny ANO, dále kandidují starostové plzeňských obvodů Ivana Bubeníčková, David Procházka, Tomáš Soukup a Michal Hausner a také starosta Stříbra Martin Záhoř.

O svém kandidátovi na hejtmana mají už od ledna jasno Piráti. Číslo jedna získal současný hejtman Rudolf Špoták. ODS jde do krajských voleb společně s TOP 09 a nezávislými starosty. Lídrem kandidátky je krajský zastupitel Jan Šašek. Uskupení STAN povede do voleb současný náměstek hejtmana Pavel Čížek. Sociální demokracie vsadila na ředitele Fakultní nemocnice Plzeň Václava Šimánka, KSČM na bývalého poslance Jiřího Valentu a uskupení Pro náš kraj představilo jako svou volební jedničku lékaře urologa Jiřího Klečku.

Lídr společné kandidátky ODS, TOP 09 a nezávislých starostů Jan Šašek (vpravo) s premiérem Petrem Fialou.
ODS chce zpět vedení kraje. Lídrem kandidátky Jan Šašek

Volby do krajských zastupitelstev se budou konat letos na podzim, v Plzeňském kraji si lidé nově zvolí více zastupitelů. Počet křesel se ze současných 45 zvýší na 55. Důvodem je nárůst počtu obyvatel, který již překročil hranici 600 tisíc.