Smrk na plzeňském náměstí Republiky se musel tentokrát sklonit před vánoční dominantou Chotěšova na jižním Plzeňsku. Ten suverénně ovládl celou anketu, držet krok s ním dokázaly držet pouze severoplzeňské Všeruby, loňský krajský šampion. „Samozřejmě jsme rádi, že náš stromek postoupil do krajského kola a věřím, že ani tam se v té konkurenci ostatních neztratí. Určitě je to i zásluha naší nové kulturní referentky Dagmar Chodora Blahovcové, která se snažila podpořit hlasování pro náš strom na sociálních sítích. Daroval nám ho místní občan, je to jedle vysoká asi 10 metrů. Poprvé jsme jej přemístili z návsi na hlavní Plzeňskou ulici, kde je i bohatší vánoční výzdoba. Samotný strom není letos do modra, ale převažuje bílá. Zdobí ho velké bílé 40 centimetrové koule, které jsme si sami vyrobili," komentoval vítězství v anketě na Plzeňsku místostarosta Chotěšova Pavel Malina.

Stromek z vesničky Kozí na Klatovsku vítězí celkem pravidelně a i letos se nemusel bát konkurentů. Získal totiž 72% všech hlasů a v anketě vyhrál už potřetí. Jde sice o malou vesničku u Běšin, ale lidé se tam umí semknout a jít si za svým. Každoročně tak celá vesnice i příbuzní obyvatel žijí vánoční anketou a hlasují, stranou jde i pečení vánočního cukroví. Je pak pro ně velkou odměnou, když zvítězí a společně se u vítězného stromku sejdou.

Ledový betlém v Habrmannově parku na Doubravce bude k vidění díky mrazivému počasí déle.
U vánočního stromu na Doubravce vznikl i ledový betlém, díky počasí vydrží déle

Také na Domažlicku zvítězil stromek z malé vesničky, konkrétně z obce Křenovy. Ta má jen přes stovku obyvatel, ale i tak nenašla přemožitele.

Na Rokycansku zvítězil suverénně příkosický smrk, pro který hlasovalo 42 % respondentů. Po jeho důkladném ozdobení se vyznamenali i malí modeláři, kteří pod strom instalovali dřevěný vláček. A na Facebooku byli obyvatelé o přátelé Příkosic neustále 'masírováni', aby dávali smrku svůj hlas. „Dotáhli jsme to daleko, ale nekončíme a budeme usilovat o prvenství v dalších fázích ankety,“ má jasno starostka Tamara Suchá. Do konce roku mají v Příkosicích nachystané další akce. V úterý 26. 12. to například bude zpívání v kapli spojené s vystavením unikátního betlému.

Do krajského kola postoupil i jeden kuriozní vánoční stromek. Stráž totiž nasadila do souboje na Tachovsku vyzdobený sušák na hasičské hadice a u čtenářů s tímto nápadem slaví úspěch. Ten znamená 53% hlasů a postup mezi nejlepší.

Nazdobit si místo vánočního stromečku sušák hadic byl nápad, pro který se dobrovolní hasiči ve Stráži na Tachovsku nadchli hned ve chvíli, kdy byl vyřčen. A radostně pak sledovali, kterak Zdeněk Mašek, jeden z dobrovolníků, věší na sušák vánoční hvězdu. Společnými silami poté patnáctimetrovou konstrukci omotali stometrovým klubkem světelných řetězů a těšili si se, jak se svým přáteli, rodinami a mladými hasiči, kteří se na rozsvícení a vánočním jarmarku pod sušákem velkou měrou podíleli, užijí první adventní neděli. Že by jejich recese mohla být natolik úspěšná, že vyhraje okresní kolo soutěže o nejhezčí vánoční strom, je ani ve snu nenapadlo a ani nad tím nepřemýšleli.

Když hasiči, tak svítící sušák hadic. Skvělý nápad měli dobrovolní hasiči ze Stráže.
To nemá chybu. Dobrovolní hasiči ze Stráže rozsvítili u zbrojnice sušák hadic

O to více jsou překvapeni, že lidé jejich netradiční výzdobu ocenili a neváhali jim dát v soutěži svůj hlas. „Máme obrovskou radost, že jsme postoupili a moc děkujeme všem, kterým se náš sušák líbil a hlasovali pro nás. Doufáme, že dojdeme co nejdále, že se třeba bude líbit i v kraji,“ neskrýval radost Ota Martinec st., člen SDH Stráž. „Vítězstvím našich hasičů jsem mile potěšen a moc jim to přeji. Těší mě, že u nás začíná čím dál více panovat lidská soudržnost. Po dlouhé době se u nás rozšířily řady mladých hasičů. Doufám, že se rozsvícený sušák stane v městysu tradicí anebo že nás naši dobrovolníci překvapí v příštím roce něčím dalším,“ prohlásil Karel Fišpera, starosta Stráže.

Vítězové okresního kola:

  • Plzeň – Chotěšov
  • Klatovy – Kozí
  • Domažlice – Křenovy
  • Tachov – Stráž
  • Rokycany - Příkosice

Hlasování v krajském kole bude spuštěno v úterý 12. prosince ve 20 hodin.