„V tuto chvíli mohu potvrdit jen počet vakcín, který požadujeme. Mezi vybranými lidmi je 6200 zdravotníků a 1500 sociálních pracovníků,“ uvádí vedoucí oddělení zdravotní správy Plzeňského kraje Jan Karásek.

Fakultní nemocnice v Plzni chce očkování pro více než polovinu svých zaměstnanců. „Týká se to pracovníků, kteří zajišťují provoz nemocnice, a pak těch, jež přicházejí do nejbližšího kontaktu s pacientem,“ sdělila mluvčí nemocnice Renata Jenšíková.

Nechat se očkovat ale nikdo vybraným zdravotníkům přikázat nemůže. „Je to na každém z nás. Já se přiznám, že zatím nejsem úplně rozhodnuta. Nepatřím mezi lidi, kteří jsou často nemocní, a nejsem očkovaná ani proti klasické chřipce,“ přiznala se dětská lékařka Alena Šebková. Spíše se ale k možnosti očkování přiklání.

Určitě se chce nechat očkovat krční lékařka Eva Kastnerová, ačkoliv někteří z jejích kolegů tvrdí, že vakcína není stoprocentně odzkoušená. „Jistotu nemáte u ničeho. Zatím žádnou informaci o tom, zda vakcínu dostanu, nebo ne, ale nemám,“ říká Kastnerová.

Ministerstvo zdravotnictví velmi znepokojuje nezodpovědný postoj některých lékařů, kteří veřejně deklarují svou neochotu k očkování proti pandemické chřipce. Svým krokem tak podle něj zpochybňují bezpečnost vakcíny samotné. Tvrdí, že praktičtí lékaři by si měli uvědomit, že jsou zodpovědní za své pacienty, které má chránit očkování především. Mohli by se tak stát sami zdrojem nákazy a šířit virus dále. Ministerstvo ujišťuje, že v České republice se bude očkovat až plně prověřenou a registrovanou očkovací látkou.