Západní Čechy patří dlouhodobě mezi oblasti se zvýšeným výskytem rakoviny plic. Ročně v kraji onemocní přibližně 70 ze 100 tisíc obyvatel. Vyléčení karcinomu plic je i přes pokroky v léčbě téměř vzácností, proto odborníci kladou důraz na prevenci.
„Poslední data jsou z roku 2013, kdy v našem kraji onemocnělo na karcinom plic, průdušnice a průdušek 399 lidí," vypočítal přednosta Onkologické a radioterapeutické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň Jindřich Fínek. U mužů se v poslední době výskyt rakoviny plic snižuje, u žen naopak počet nově diagnostikovaných nádorů stále mírně stoupá.
V roce 2013 na rakovinu plic zemřelo v Plzeňském kraji 382 nemocných. Vyléčení je vzácné. „Lze jej dosáhnout pouze u nemocných s takzvaným nemalobuněčným plicním karcinomem, kteří prodělali radikální chirurgickou operaci," vysvětlil odborník z plzeňské fakultní nemocnice.
Hlavní příčinou neúspěšnosti léčby je chování nádoru, který se v prvních stadiích téměř neprojevuje. Ve chvíli, kdy pacient přichází k lékaři s potížemi, jedná se již obvykle o chorobu v pokročilém stadiu s rozšířením po těle.
„Pouze devět procent nádorů plic je objeveno již v prvním stadiu, obvykle se na ně přichází souhrou šťastných náhod," potvrdil lékař Thomayerovy nemocnice Libor Havel.
Proto je velmi důležitá prevence. Mezi nejčastější příčiny patří podle přednosty Jindřicha Fínka kouření, jak aktivní tak pasivní. „Dále také azbest a znečištěné ovzduší," doplnil.
A jaké příznaky by lidé rozhodně neměli podceňovat? „Kašel, trvající více než dva týdny, vykašlání krve, dušnost, nevysvětlitelné hubnutí a teploty," vyjmenoval odborník.