Očekávat se tak dají problémy v dopravě. „Za pátek a sobotu v úhrnu očekáváme většinou 10 až 25 cm, ojediněle, zejména na jihu a východě území až 35 cm nového sněhu. Na severozápadě a severu Čech bude sněžení méně intenzivní, v úhrnu 5 až 15 cm,“ uvedli meteorologové na svém Facebooku. Výstraha před vydatným sněžením platí až do noci na neděli.

V pátek má být podle předpovědi zataženo, s občasným, na jihu a jihozápadě kraje pak trvalejším sněžením. Nejvyšší teploty -1 až +1 °C, na horách -3 až -1 °C. V noci na sobotu pak má sněžit trvale, teploty klesnou pod bod mrazu, nejnižší teploty -1 až -4 °C, na horách -3 až -6 °C. V sobotu pak má už mrznout i přes den, nejvyšší teploty budou -4 až -1 °C, na horách -6 až -3 °C. Zpočátku ještě bude občasně, na jihovýchodě trvaleji, sněžit, večer už mají srážky slábnout.

Vydatnou sněhovou nadílku pak budou následovat celodenní mrazy. „Ledové dny, kdy se teploty nedostanou nad 0 °C, nás čekají už o víkendu, ale na začátku příštího týdne ještě přituhne, v noci budou teploty klesat i pod -10 °C. Pondělní předpokládaná minima znázorňuje druhá z mapek. Ve druhé polovině týdne se pravděpodobně oteplí,“ informují dál meteorologové.

Klášter Plasy
Na památky v Plzeňském kraji můžete zavítat i během adventu

Sníh leží na drtivé většině našeho území. Výjimečně se jedná jen o poprašek, nejčastěji ale leží i v nižších polohách od 2 do 6 cm sněhu a na horách většinou mezi 25 a 60 cm. Nejvíc ho je na Velkém Javoru na Šumavě (90 cm), na šumavských hřebenech ho je jinak přes půl metru.

Radost z přibývajícího sněhu ale mají hlavně vlekaři v lyžařských areálech, kteří se mohou chystat na zahájení sezony. Tratě už se připravují i pro běžkaře. Na Železnorudsku byl ve čtvrtek projet okruh Pošťák – Gerlova Huť – Nad Pošťákem – Pod Sklářským vrchem (Šumavská magistrála) – Gerlova Huť a trať Dálnice – Gerlova Huť – Pod Sklářským vrchem (Šumavská magistrála) – Nad Samotami – Zámecký les. Během pátku a víkendu se bude s úpravou pokračovat. Na Modravě byla skútrem upravena jedna stopa na trasách: Modrava – Březník, Na Ztraceném – Černohorská nádrž – Filipova Huť a Černohorská nádrž – Modravský most. Připravený je už také okruh na Čerchově na Domažlicku.