Ten byl nyní lídrem ČSSD v předčasných volbách a dostal se do Sněmovny. Chovanec řekl, že se podle výsledků vyjednávání v příštích týdnech rozhodne, zda se vzdá mandátu hejtmana nebo poslance.

Chovanec, který je zároveň místopředsedou ČSSD, byl i jejím stínovým minstrem dopravy. "Oba mandáty si rozhodně neponechám dlouho, nevyužiji ani šestiměsíční lhůtu, kterou pro přípustnou kumulaci funkcí máme určenou," řekl. Předběžně počítá s tím, že pokud by se na základě povolebního vyjednávání stal členem příští vlády, vzdal by se postu hejtmana. Pokud by byl poslancem, zváží se stranickými kolegy a kolegy z vedení kraje, kde bude platnější a vzdá se buď postu poslance nebo hejtmana.

O tom, kdo by v případě hejtmanovy rezignace postoupil do čela Plzeňského kraje, bude rozhodovat zastupitelstvo. V něm má většinu vládnoucí koalice ČSSD a KSČM. "Já za sebe budu doporučovat na funkci hejtmana svého náměstka Václava Šlajse," řekl Chovanec. Šlajs je nyní prvním náměstkem hejtmana.

Šlajs se letos v lednu rovněž vzdal mandátu poslance, aby se plně věnoval jen práci pro kraj, kde má na starosti ekonomiku a finance. Poslancem za ČSSD byl ve volebním období 2006 až 2010. V dalších volbách se do dolní komory nedostal, v říjnu 2012 tam ale postoupil jako náhradník za dosavadní poslankyni ČSSD Miladu Emmerovou, která se loni po podzimních volbách stala členkou Senátu.

Vítězem předčasných voleb v Plzeňském kraji je ČSSD s 21,65 procenta hlasů, druhé hnutí ANO 2011 získalo 18,52 procenta a třetí KSČM 15,76 procenta. Čtvrté TOP 09 dalo v kraji hlas 11,27 procenta voličů. ODS získala 10,64 procenta hlasů. Úsvit přímé demokracie volilo v kraji 5,57 procenta voličů. Žádná další kandidující strana nepřekročila v kraji pětiprocentní hranici. Nejvíce se jí přiblížila KDU-ČSL se ziskem 4,85 procenta hlasů.