„Vlastní investice kraje jsou téměř tři miliardy. Nejvíc peněz dáváme do školství, konkrétně jednu a čtvrt miliardy. Vesměs jsou to investice týkající se zateplení školních budov a snížení jejich energetické náročnosti. Stavíme i nové pavilony. Například je to výstavba nového pavilonu a střešní nástavba Mateřské školy Ke Špitálskému lesu 3 pro zrakově postižené a vady řeči za 30 milionů korun. Do dopravy pak půjde z vlastních investic kraje zhruba tři čtvrtě miliardy. Jsou to především opravy krajských silnic. Největší akcí je začátek stavby připojení severního Rokycanska na dálnici D5 za více než 200 milionů a druhá významná investice bude začátek stavby přestupního terminálu v Klatovech za 135 milionů korun,“ říká krajský radní Pavel Strolený.
V Oseku byla zahájena stavba obchvatu severního Rokycanska:
Oblast dopravy si tak celkově včetně krajských investic vyžádá více než tři a půl miliardy korun. Z toho na zajištění dopravní obslužnosti linkovou dopravou půjde 687 milionů a železniční dopravou 1,34 milionu korun. Na budování cyklotras je v rozpočtu vyčleněno 40 milionů korun.
Ze státního fondu dostaneme jako Plzeňský kraj kolem 360 milionů korun, což je o 200 milionů méně, než v letošním roce. Proto jsme do rozpočtu přidali vlastních 100 milionů. Zároveň budeme čerpat evropské fondy. Letos jsme například opravili třináct mostů, v příštím roce to bude dalších deset,“ vysvětluje náměstek pro oblast dopravy Pavel Čížek.
„V příštím roce chceme vysoutěžit dvoumiliardový úvěr a oslovili jsme už několik komerčních bank a chtěli bychom využít i evropské investiční zdroje,“ dodává radní Strolený.
Do oblasti zdravotnictví půjde příští rok celkem přes 830 milionů korun, z čehož největší částka jde na služby obecného hospodářského zájmu.
„Tam počítáme zatím s 305 miliony, ale teprve nyní dochází k uzavírání dodatku na národní úrovni, tak čekáme, co nám dorazí od VZP. Naším cílem je udržení akutní péče v našich nemocnicích,“ říká náměstek pro oblast zdravotnictví Pavel Hais. Příspěvek na provoz Zdravotní záchranné služby Plzeňského kraje pak vzrostl na 367 milionů korun.
Rozpočet pro kulturu byl schválen ve výši 546,8 milionu korun, z toho největší částka téměř 389 milionu korun jde na provoz organizacím zřizovaným krajem. Na rekonstrukci městských lázní je pak připraveno 200 milionů. Ty pokryjí doprojektování stavby, přípravné stavební práce a demolici, která v objektu již započala. Vlastní stavba má začít nejdříve v roce 2025.
Současná podoba městských lázní v Plzni:
V oblasti životního prostředí půjde 105 milionů korun na dotace na vodohospodářskou infrastrukturu. A v oblasti regionálního rozvoje půjde 120 milionů korun obcím na stabilizaci a obnovu venkova.