Zvyšuje se totiž počet samovolných potratů, v nichž je náš region na nelichotivém druhém místě v republice. V celkovém počtu interrupcí obsadil kraj místo třetí. Přitom počet miniinterrupcí, tedy těch vyžádaných, se naopak stále snižuje.

„Pamatuji si dobu před patnácti lety, kdy jsem vypisoval dvě, tři žádosti o miniinterrupce týdně. Nyní už si každou takovou žádost pamatuji, píši je tak jednou, dvakrát za měsíc,“ uvádí plzeňský gynekolog Čeněk Born. Hlavním důvodem za snížením počtu miniinterrupcí stojí antikoncepce. „I když je pravda, že se jednu dobu dělala v tomto směru velká osvěta, která nyní pomalu utichá,“ obává se Born možného nárůstu interrupcí do budoucna.

Plzeňský kraj překvapil ale zejména v počtu samovolných potratů. Podle údajů, které zveřejnil Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, je na druhém místě. V přepočtu na tisíc žen plodného věku o plod přišlo 7, 04 žen, o něco více 7, 68 žen si miniinterrupci vyžádalo nebo ji ze zdravotních důvodů podstoupilo. Hůře jsou na tom jen v Ústeckém kraji, kde samovolně potratilo 7,74 žen. V Praze, která je na tom v tomto směru nejlépe, je to pouze 4, 34 žen.

Potrat může pro ženu znamenat obrovskou ztrátu, se kterou se obtížně vyrovnává. „Samovolně jsem potratila dvakrát, naposledy před rokem. bylo to těžké, druhé dítě jsem s manželem moc chtěli a vlastně ještě chceme, ale já už se bojím, že bych další ztrátu neunesla,“ říká například 33letá Jana z Plzně.

„Nárůst je daný tím, že se o dítě stále častěji snaží ženy starší 34 let. Za touto věkovou hranicí už hrozí dítěti daleko častěji genetické vady, které vedou k tomu, že se ženám doporučuje miniinterrupce, a rovněž tyto vady potrat samovolně způsobují,“ vysvětluje gynekolog.

Vliv má podle odborníka také špatné životní prostředí. „Tělo si totiž všechno pamatuje. Například Plzeň byla dříve jako průmyslové město hodně zamořená, i to se pak nasčítá,“ míní Born.