Jen první den navštívilo tradiční Plzeňský festival vína i přes nepřízeň počasí přes dva tisíce lidí a ve druhém už slunečném dnu odhadují organizátoři návštěvnost minimálně dvojnásobnou.

„My na takové akce občas jezdíme. Do Plzně to nemáme daleko, tak jsme si nechtěly nechat ujít takový zážitek. Víno máme rády a tak tady zatím jen ochutnáváme. Nejraději máme bílé a trochu sladší," říká dvaadvacetiletá Petra, která přijela za vínem se svými kamarádkami z Kaznějova.

Zdroj: Deník/Pavel Bouda

Někdo si přišel jen pochutnat na dobrém víně a pobavit se, jiní brali návštěvu akce jako příležitost poznat letošní produkci moravských vinařů a ohodnotit jimi nabízené vzorky.

„Jsme tady dnes ze studijních důvodů, protože jsme oba dva someliéři. Přišli jsme tedy ochutnávat a udělat si průřez moravskými víny. Něco už jsme stačili poznat, teď jsme možná už u šestého vzorku. Hledáme, jestli ty chutě opravdu odpovídají těm odrůdám, a jestli ta vína nemají nějaké vady. Já sama pocházím z Moravy, takže víno je moje srdeční záležitost," usmívá se nad sklenkou bílého dvaačtyřicetiletá Naďa z Vochova, která přijela hodnotit vína se svým přítelem Jiřím.

Před všemi stánky se tvořily fronty zájemců a vinaři často nestačili dolévat. Všichni proto byli s průběhem plzeňského festivalu spokojení. „I když včera začalo pršet, Plzeňáci nakonec přišli a bylo to fajn. Dneska je to super, sluníčko svítí a plno je tady už od začátku. Lidi tu ochutnávají a hodně se i na naše vína a odrůdy ptají. Musím říct, že Plzeňáci rozumí vínům víc než Pražáci," směje se Jakub z Vinařství Škrobák z moravských Čejkovic.

Více než desítka známých českých influencerů se představí v Plzni
Plzeň zažije originální show. Přijedou známí youtubeři

Součástí Plzeňského festivalu vína byla i food zóna s rozmanitou nabídkou pokrmů a nápojů vhodných k vínu a také hudební program, ve kterém vystoupily například plzeňská kapela The Shifters, Cimbálová muzika Alexandra Vrábela nebo Cimbálová muzika Vincúch.