Platí tu jednoduché pravidlo – pokud ryby prospívají a nereagují neadekvátně, je všechno v pořádku. Podle provozního ředitele vodárny Jana Kretka je rybí test spíše doplňkovým indikátorem a mechanismus kontroly kvality vody je natolik spolehlivý, že ryby nikdy nekvalitní voda nezahubila. Ve vodárně jsou hned dvě rybí akvária. V prvním, v ještě surové vodě z Úhlavy se pohybují kapři či plotice. V už částečně upravené vodě je pak druhé akvárium s jesetery.
„V případě jejich jakékoliv abnormální reakce je možné reagovat v následných technologických stupních úpravy vody," vysvětlil Jan Kretek. Voda pak totiž ještě prochází ozonizací či chlorací, což by rybám určitě nesvědčilo. V minulosti vodárna využívala pro rybí test spíš pstruhy, ale jeseteři jsou prý na kvalitu vody podobně nároční a navíc jsou atraktivnější pro exkurze.
„Jednotlivé ryby u nás rozhodně netráví celý svůj rybí život. Pořizujeme je zhruba ve velikosti cca 10 až 15 centimetrů a po určitou dobu žijí v našem akváriu. Nicméně prostor, který zde mají vymezený, není příliš velký, a naším cílem není, aby rybky strádaly," dodal Kretek. Vypouští se pak do volné přírody, když ve vodárně stráví asi 1,5 roku. Na snímku ukazuje akvárium s jeseterem strojník Martin Sinkule.