Respirátor se má od příštího týdne začít vyrábět v množství nejprve několik set a později až deseti tisíc kusů denně na speciálních 3D tiskárnách. Vyvinuli ho vědců z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) Českého vysokého učení technického (ČVUT) právě ve spolupráci s plzeňskými experty - Františkem Machem a studenty doktorského studia Ondřejem Sodomkou a Vojtěchem Skřivanem, jež podpořili i další kolegové z FEL ZČU. Uplatnili své znalosti při výrobě polymerních částí respirátoru. Podíleli se na vývoji silikonového výdechového ventilu a silikonového těsnění respirátoru. „Cílem bylo, aby respirátor byl tvarově adaptabilní a dokonale těsný, tak aby veškerý vzduch procházel pouze přes filtry a zamezilo se průniku virů,“ popisuje František Mach. "Považujeme za naši povinnost hledat cesty, jak pomoci v této náročné a stresující situaci. Jsem rád, že se nám s kolegy z CIIRK podařilo vývoj respirátoru úspěšně zvládnout v tak krátkém čase. Týmy FEL ZČU pracují na dalších technologiích, které by mohly pomoci před nákazou COVID-19," říká děkan Fakulty elektrotechnické Zdeněk Peroutka.

Ilustrační foto.
Pendleři si musí vybrat. Bydlení za hranicemi, nebo karanténa

CIIRC RP 95Zdroj: Deník / Hana JosefováCelému týmu se podařilo vyvinout respirátor, který je možné vyrobit a okamžitě používat kdekoliv na světě. Záměrem bylo využít pro výrobu 3D tisk i vstřikování plastu do připravených forem, umožňující výrobu ve velkém objemu. Respirátor je připraven pro tisk na 3D tiskárně HP Multi Jet Fusion, která vytváří materiál bez jakýchkoliv mikropórů. Polomaska je kompletně sterilizovatelná, takže ji bude možné používat opakovaně, stačí ji vydezinfikovat a vyměnit filtrační materiál. Také všechny polymerní částí respirátoru jsou navrženy tak, aby je bylo možné po sterilizaci využívat opakovaně.

Podle expertů má pomůcka vyšší ochranu než respirátor FFP3. Respirátor již získal certifikaci a zástupci ČVUT ho představili ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi. Podle něj se respirátor začne dodávat do fakultních nemocnic.

Odběrové místo na testy koronaviru ve Fakultní nemocnici Plzeň na Borech
FN Plzeň zahájila  provoz druhého odběrového místa na vyšetření COVID-19