Zavřeno bude mít prodejna v Tylově ulici, prodejna ve vestibulu hlavního nádraží Českých drah i na centrálním autobusovém nádraží a odpojeno bude všech 26 samoobslužných zón. Karta nepůjde nabít ani v klientském centru v sídle dopravních podniků. Podle Kateřiny Fránové z PMDP je důvodem technická odstávka systému Plzeňské karty.

Projektový manažer karty Radek Kozler připustil, že jedním z důvodů přechodu na nový software, který teď dopravní podniky zavádějí, jsou případy zneužívání Plzeňské karty. Na internetu se totiž objevila aplikace, která umožňovala manipulaci s kreditem. Stačilo nahrát si ji do mobilu s technologií NFC a kartu šlo libovolně dobíjet, číst z ní osobní údaje nebo ji i deaktivovat. „Přechodem na jiný software to už nebude možné,“ uvedl Kozler.

Telefony podporující technologii NFC přitom vloni v květnu do systému zavedly samy dopravní podniky ve spolupráci s jedním z operátorů. Tehdy představily technickou novinku, která umožňuje nákup jízdenky ve voze přes telefon. Přístroj však musel mít právě technologii NFC a po přiložení ke čtečce namísto klasické Plzeňské karty bylo možné získat jízdenku. „Nevím o žádném jiném místě v Evropě, kde by už něco podobného fungovalo,“ uvedl tehdy generální ředitel PMDP Michal Kraus.

Odstávka karet

Od pátku (20.5.) 12. hodiny do pondělí (23.5.) 9. hodiny nepůjde na žádném místě dobít Plzeňskou kartu.
Zavřeny budou prodejny v Tylově ulici, v zákaznickém centru PMDP na Denisově nábřeží, na centrálním autobusovém nádraží a ve vestibulu hlavního nádraží Českých drah.
Nebudou fungovat ani samoobslužné zóny.